Strona startowa

Wiadomości - Zdrowie i uroda

Żyjąc z osobą uzależnioną...

Dodał: Marta Data: 2020-02-13 10:37:46 (czytane: 1645)

Miłość, oddanie, poświęcenie, szacunek, siła kompromisów, wspólne cele, czym są w sytuacji kiedy Twój partner notorycznie wraca do domu pod wpływem alkoholu, o wszystko ma pretensje?

Centrum Okulistyczne - Waligóra
www.okulistawaligora.pl,okulista, gabinet okulistyczny, kompleksowe badania okulistyczne, badanie okulistyczne, USG gałki ocznej, usg oczodołu, 3D OCT, pomiar ciśnienia Śródgałkowego, pachymetria, gonioskopia, badania pola widzenia, refraktometria.

Batorego 4. 28-100, Busko-ZdrójJak kochać kiedy wyrządza Tobie i rodzinie krzywdę? Cierpisz, płaczesz, próbujesz na nią/niego wpłynąć we wszelaki sposób. Próbujesz groźbą, prośbą, straszysz, nakłaniasz, tłumaczysz, manipulujesz. Wstydzisz się o tym mówić, bo boisz się odrzucenia, niezrozumienia. Oszukujesz siebie, stwarzasz pozory idealnej rodziny, głównie dla dobra dzieci. Nie potrafisz powiedzieć „nie chcę żyć z alkoholikiem/alkoholiczką, narkomanem/narkomanką”, bo się boisz, co będzie dalej. Jak zareaguje rodzina, co powiedzą sąsiedzi, nauczyciele?

Tak się upił/a, że musisz zadzwonić do szefa i ją/jego usprawiedliwić czyli kłamać, wymyślać, bo jeśli straci pracę to już w ogóle będzie pił/a każdego dnia, jeszcze więcej, bez przerwy. Słyszysz wyzwiska, obelgi, jesteś szantażowana/y, upokarzana/y, a nawet bita/ty czy popychana/y, ale nie dzwonisz na policję bo nie chcesz jej/jemu zaszkodzić. Trudno wyobrazić sobie jak bardzo jesteś przywiązana do "swojego" alkoholika. Pomimo tylu upokorzeń nie jesteś w stanie narazić jej na krytykę, konsekwencje prawne. Jesteś uwikłana/y w skomplikowaną i trudną do wyjaśnienia innym, raniącą relację.

Kontrolujesz, sprawdzasz, oczekujesz kiedy wróci, wystarczy, że spojrzysz, a Ty już wiesz, że jest wypity/a. Najpierw zarzekasz się, że jeśli jeszcze raz wróci pod wpływem alkoholu to jej/jego nie wypuścisz do domu, po czym jednak za każdym razem pozwalasz aby wszedł/weszła.
W ten sposób nieświadomie pozwalasz na to aby mógł/a w bezpieczny dla niego/niej sposób pić. Udowadniasz, że poza groźbami, krzykiem, czy prośbą nie wyciągniesz innych konsekwencji. Łudzisz się, bo jak wytrzeźwieje jest taki/a kochany/a, przeprasza, obiecuje, że już nigdy więcej… Pomimo to czujesz lęk, niepokój, obawiasz się, że ten moment nie może trwać wiecznie i tak prędzej czy później znów zacznie pić/zażywać. On/ona doskonale wie co ma robić, abyś przy nim/niej trwał/a, nauczył/a się na co może sobie pozwolić. Brzmi strasznie, ale to prawda!

Gdzie jest granica? Kiedy powiedzieć stop? To nie jest proste zadanie, bo życie z osobą uzależnioną jest pewnym mocno zaciśniętym supłem, który ciężko rozwiązać. Zadbanie o siebie i postawienie jasnej granicy wymaga chęci i determinacji w przekonaniu że słusznie robisz. Jest się bezsilnym, a stosowane do tej pory metody zawiodły. Powtarzane ponownie, również nie zadziałają. Osoba uzależniona, aby podjąć leczenie musi zrozumieć, że jest chora. Powiedzenie, iż każdy  uzależniony musi dotknąć "dna", aby się od niego odbić znajduje potwierdzenie w realnym świecie. Lecz owe ’dno’ dla każdego jest inne. Może oznaczać po prostu poniesienie konsekwencji swoich działań czyli np. utrata pracy, utrata prawa jazdy, pobyt w izbie wytrzeźwień, grzywna lub wymeldowanie czy rozwód.

Jeśli borykasz się ze współuzależnieniem czyli próbujesz kontrolować życie i picie partnera/ki, czujesz się za niego odpowiedzialna/y, koncentrujesz swoją uwagę na nim/niej, przy tym zaniedbujesz swoje potrzeby, trudno Ci pogodzić się z brakiem wpływu na jego/jej picie, próbujesz wciągać rodzinę w kontrolę nad osobą uzależnioną, poproś o pomoc. Współuzależnienie to szereg objawów utrudniających racjonalne funkcjonowanie oraz satysfakcjonujące życie, to destrukcyjny sposób działania.

Poprzez udział w terapii prowadzonej przez terapeutów uzależnień, pomoc psychologa, można podjąć próbę zmiany. Wiedza, świadomość, zdobycie narzędzi do pracy nad sobą mogą poprawić Twój komfort życia. Nie pozwól aby choroba uzależnienia zniszczyła również Ciebie. Bo to nie Ty jesteś za nią odpowiedzialny! Zadbaj  siebie i zgłoś się do specjalisty.

Klinika Zdrowia MEDIQM
mgr Monika Gawrońska-Kokoszka

terapeuta uzależnień
www.mediqm.eu

Więcej informacji o nas w Katalogu firm

/Artykuł zewnętrzny/

 

Reklama.

Zobacz także

Kiedy warto zmienić starą poduszkę na innowacyjną poduszkę ortopedyczną?

Dodane: 2020-09-18 09:15 - Komentarze  (0)  czytane (139)

TAGI:Telewizja

Powiatowy Przegląd Kapel Biesiadnych i Weselnych - Część 2

Powiatowy Przegląd Kapel Biesiadnych i Weselnych - Część 3

Przegląd Kapel Biesiadnych i Weselnych - Występ grupy Skrzydła Kruka

Koncert Konkursowy XII OFP im. Wojtka Belona w Busku-Zdroju

Koncert Finałowy - XII Ogólnopolski Festiwal Piosenki im. Wojtka Belona

Praktyczna strona edukacji w ZSTiO

Konkursy

Uwaga konkurs! Wygraj podwójne zaproszenie na spektakl: Lista męskich życzeń
Konkurs rozstrzygnięty! Sprawdź wyniki ! Zapraszamy na występ Kabaretu Smile!!!
Konkurs rozstrzygnięty! Sprawdź wyniki!!! Zaprszamy na koncert DON VASYL I CYGAŃSKIE GWIAZDY!
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na Szalone Nożyczki w Busku-Zdroju
Konkurs zakończony: Do wygrania vouchery do Salonu wirtualnej rzeczywistości w Busku-Zdroju!
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na R-STUNTS w Jędrzejowie
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na Kabaret Pod Wyrwigroszem w Kazimierzy Wielkiej
Zobacz więcej Dodaj

Promocje

To jest miejsce na Twoją promocję

2016-06-30 - 2029-06-30

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Przerwy w dostawie wody

Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Sp. z o. o. w Busku-Zdroju informuje, że w związku z pracami prowadzonymi na sieci...