Strona startowa

Wiadomości - Zdrowie i uroda

Torbiel stawu biodrowego – czym jest i jak leczyć to schorzenie?

Dodał: Marta Data: 2019-12-10 08:50:52 (czytane: 1157)

Staw biodrowy, to staw kulisty, jeden z największych stawów w organizmie człowieka. Umożliwia sprawne poruszanie się, przeniesienie ciężaru ciała oraz odpowiada za utrzymanie pionowej pozycji. Ulega stosunkowo szybkiemu zużyciu, więc ważna jest wczesna profilaktyka.

Perfekt-Bruk - układanie kostki brukowej, granitowej
www.perfekt-bruk.pl,układanie,kostka,kostki,bruk,brukowa,brukowej,granit,granitowej,granitowa,aranżacje,aranżacja,podwórka,otoczenia,domu,projekt,projekty,zagospodarowanie,podłoże,podłoża,bruk-bet,polbruk,libet,semmelrock,świętokrzyskie,pińczów,kazimierza, profesjonalne proj

Owczary, ul. Długa 48. 28-100, Busko-ZdrójZobacz

Jedną z częstych i najwcześniej powstających dolegliwości stawu biodrowego jest torbiel kości.  Należy do tak zwanych zmian nowotworopodobnych kości. Jest efektem zmian niszczących kość i zastępujących zdrową tkankę płynem osłabiającym kość.

Medycyna rozróżnia dwa rodzaje torbieli: prostą, czyli samotną i tętniakowatą.  Różnią się one sposobem gromadzenia płynu w obrębie kości.

Przyczyny i objawy torbieli stawu biodrowego

Zmiany chorobowe mogą powstawać już w okresie życia wewnątrzmacicznego. Mogą też powstać przy urazie lub zbyt szybkim rozroście kości, gdy proces kostnienia nie nadąża za szybkim wzrostem dziecka.

Choroba najczęściej atakuje dzieci i młodzież do 20 roku życia. Ta grupa wiekowa stanowi 80% zachorowań, a największa zachorowalność to okres między 4, a 10 rokiem życia. U chłopców torbiel występuje 3 razy częściej. Dorosłych atakuje rzadko.

Torbiel pojawia się typowych miejscach związanych z narządami ruchu: w kościach długich ramienia, udowej lub piszczelowej u dzieci, a u dorosłych w kości biodrowej, piętowej lub skokowej.

Choroba rozwija się najczęściej bezobjawowo. Czasami może pojawić się ból opuchlizna lub sztywność stawów. Wykrycie torbieli najczęściej jest przypadkowe, przy okazji złamań patologicznych osłabionej kości. Wykrycie torbieli umożliwiają badania obrazowe jak rentgen lub rezonans magnetyczny.

Rodzaje torbieli stawu biodrowego

Torbiel ma postać guza wypełnionego płynem, rozwijającego się wewnątrz kości. Zmiany patologiczne niszczą prawidłową tkankę kostną, płyn wypełniający powoduje osłabienie kości, a w miejscu powstania torbieli wzrasta podatność na złamanie patologiczne. Wyróżniamy dwa rodzaje torbieli: torbiel prosta znana również jako torbiel samotna oraz torbiel tętniakowa.  Torbiel kostna samotna, rozwija się bezobjawowo. Leczenie daje dobre efekty, ale obserwuje się częste wznowy po kilku latach. Torbiel tętniakowa niszczy tkankę kostną od wewnątrz i w charakterystyczny sposób rozdyma kość powodując dolegliwości bólowe. Pojawia się w wielu miejscach. Wysoki jest odsetek wznów miejscowych wymagających powtórnego zabiegu.

Leczenie torbieli stawu biodrowego

Torbiel można leczyć kilkoma metodami. Gdy jest mała i nie stanowi zagrożenia dla wytrzymałości kości i nie zachodzi możliwość złamania zazwyczaj nie podejmuje się interwencji.  Jeśli rodzaj i rozmiary torbieli mogą stanowić zagrożenie dla wytrzymałości kości, należy podjąć działania w celu usunięcia, oczyszczenia i wypełnienia przestrzeni odpowiednimi przeszczepami.

Elementy te mają pomóc w odbudowie zniszczonej kości i wzmocnieniu uszkodzonej struktury kostnej. Zabiegi operacyjne polegają na bardzo dokładnym wyłyżeczkowaniu. W nowoczesnych placówkach jak Carolina Medical Center zabiegi operacyjne wykonuje się przy pomocy artroskopu. Zobacz: http://carolina.pl/ortopedia-dziecieca/guzy-narzadu-ruchu/torbiele-kostne/.

/Artykuł zewnętrzny/

 

Zobacz także

Komornik zajął konto buskiego szpitala

Dodane: 2020-02-28 16:27 - Komentarze  (0)  czytane (2524)

TAGI:Telewizja

Powiatowy Przegląd Kapel Biesiadnych i Weselnych - Część 2

Powiatowy Przegląd Kapel Biesiadnych i Weselnych - Część 3

Przegląd Kapel Biesiadnych i Weselnych - Występ grupy Skrzydła Kruka

Koncert Konkursowy XII OFP im. Wojtka Belona w Busku-Zdroju

Koncert Finałowy - XII Ogólnopolski Festiwal Piosenki im. Wojtka Belona

Praktyczna strona edukacji w ZSTiO

Konkursy

Uwaga konkurs! Wygraj podwójne zaproszenie na spektakl: Lista męskich życzeń
Konkurs rozstrzygnięty! Sprawdź wyniki ! Zapraszamy na występ Kabaretu Smile!!!
Konkurs rozstrzygnięty! Sprawdź wyniki!!! Zaprszamy na koncert DON VASYL I CYGAŃSKIE GWIAZDY!
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na Szalone Nożyczki w Busku-Zdroju
Konkurs zakończony: Do wygrania vouchery do Salonu wirtualnej rzeczywistości w Busku-Zdroju!
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na R-STUNTS w Jędrzejowie
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na Kabaret Pod Wyrwigroszem w Kazimierzy Wielkiej
Zobacz więcej Dodaj

Promocje

To jest miejsce na Twoją promocję

2016-06-30 - 2029-06-30

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Środa Popielcowa

Środa Popielcowa, która rozpoczyna Wielki Post, to przede wszystkim uroczystość religijna. Ludzie idą do kościoła i klękają przed...