Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

To był dobry rok dla województwa świętokrzyskiego

Dodał: Marta Data: 2020-01-02 13:15:28 (czytane: 4406)

Pod względem inwestycji i wykorzystania unijnych środków mijający rok był bardzo dobry dla województwa świętokrzyskiego, a rozwój był odczuwalny w wielu dziedzinach.

Centrum Okulistyczne - Waligóra
www.okulistawaligora.pl,okulista, gabinet okulistyczny, kompleksowe badania okulistyczne, badanie okulistyczne, USG gałki ocznej, usg oczodołu, 3D OCT, pomiar ciśnienia Śródgałkowego, pachymetria, gonioskopia, badania pola widzenia, refraktometria.

Batorego 4. 28-100, Busko-Zdrój Zobacz

W 2019 roku przyspieszyło wdrażanie Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego 2014-2020. Na koniec listopada podpisanych było prawie 2100 umów o łącznej wartości unijnego dofinansowania blisko 4,5 mld zł. Powstają nowe drogi, rewitalizowane są centra miast i miasteczek, inwestujemy w szpitale, żłobki, przedszkola, dzienne domy opieki, organizowane są kursy językowe i doskonalenie zawodowe.

W ciągu ostatniego roku zrealizowano wiele inwestycji w ważnych dla mieszkańców obszarach, przy współfinansowaniu nie tylko z Regionalnego Programu Operacyjnego, ale również z Programów Operacyjnych – Polska Wschodnia oraz Infrastruktura i Środowisko.

TRANSPORT
Coraz bezpieczniejsze są świętokrzyskie drogi. Powstają obwodnice, które wyprowadzają uciążliwy dla mieszkańców ruch z centrów miejscowości. W tym roku oddano obwodnice Chmielnika, Staszowa, Ćmielowa, Zbludowic czy Daleszyc.
Historycznym wydarzeniem było rozpoczęcie budowy mostu na Wiśle w Nowym Korczynie, który usprawni komunikację pomiędzy województwem świętokrzyskim i małopolskim.

Trwa rozbudowa drogi wojewódzkiej nr 728 Jędrzejów – granica województwa, z obwodnicą Łopuszna. Rozpoczął się pierwszy etap budowy obwodnicy Włoszczowy, przez którą biegną obecnie trzy drogi wojewódzkie o wyjątkowo wysokim natężeniu ruchu kołowego.

 Zobacz
Pod koniec października 2019 r. otwarto obwodnicę Daleszyc, inwestycję długo wyczekiwaną przez mieszkańców w tym rejonie

KULTURA
Krzemionki Opatowskie jako 16. polski zabytek znalazły się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Ma to ogromne znaczenie dla promocji turystycznej naszego regionu. To jeden z najciekawszych na świecie zabytków pradziejowego górnictwa, niemal niezmieniony przez tysiące lat.

Zobacz
Docenienie przez UNESCO Krzemionek Opatowskich przyczynia się do jeszcze większego rozwoju ruchu turystycznego w województwie

Blask odzyskuje Pałac Biskupów Krakowskich w Kielcach. Udostępniono w nowej odsłonie Galerię Malarstwa Polskiego i Europejskiej Sztuki Zdobniczej, a prace konserwatorskie nadal trwają.

Rozpoczęła się modernizacja Muzeum Archeologicznego w Wiślicy. Przebudowana będzie ekspozycja w podziemiach kolegiaty i rozbudowany pawilon archeologiczny.

Przyspieszyły prace przy rozbudowie Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie. Obiekt zaprojektowany przez wybitnego architekta Mirosława Nizio będzie wyjątkowy, przewiduje niestandardowe, nowatorskie rozwiązania. Jego otwarcie będzie wydarzeniem na ponadregionalną skalę.

Rozwija się Europejskie Centrum Bajki. Trwa budowa Parku Edukacyjnego Akademia Bajki, dzięki czemu obiekt będzie mógł zwiększyć dzienną liczbę turystów z 700 do 2 tysięcy.

Rozpoczęła się przebudowa pomieszczeń w Wojewódzkim Domu Kultury, w którym ma się mieścić tymczasowa siedziba Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. Remont zabytkowej kamienicy przy ul. Sienkiewicza ma się rozpocząć w 2020 roku.

Pod koniec roku do elity polskich muzeów weszło Muzeum Okręgowe w Sandomierzu, które stało się instytucją współprowadzoną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. To ważny krok dla dalszego rozwoju placówki. Wsparcie finansowe ministerstwa, przy jednoczesnym zwiększeniu dotacji od pozostałych jednostek współprowadzących placówkę, umożliwi zwiększenie jej budżetu do kwoty 2 milionów złotych rocznie.

ZDROWIE
Dzięki nakładom na infrastrukturę i nowoczesny sprzęt opieka nad świętokrzyskimi pacjentami stale się poprawia.

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Czerwonej Górze trwa rozbudowa pawilonu Świętokrzyskiego Centrum Chorób Płuc, a w Świętokrzyskim Centrum Onkologii – Kliniki Radioterapii.

Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach otworzył pierwsze w regionie centrum urazowe dla dorosłych. Dzięki temu znacząco podniósł się standard leczenia pacjentów z najcięższymi urazami po wypadkach. Trwa rozbudowa Kliniki Kardiochirurgii.

 Zobacz
Otwarte pod koniec 2019 roku Centrum Urazowe dla dorosłych to jedyne takie miejsce w województwie. Pacjenci z najcięższymi obrażeniami otrzymują tutaj szybką i fachową pomoc

Po raz pierwszy województwo uruchomiło program stypendialny dla studentów medycyny, którzy swoją karierę zamierzają związać z regionem świętokrzyskim. Po studiach będą pracować w świętokrzyskich szpitalach, które już teraz borykają się z niedoborem kadry.  Dwudziestu siedmiu przyszłych lekarzy skorzysta z pomocy w wysokości 2 tys. zł miesięcznie.

GOSPODARKA
Trwają prace nad powołaniem Regionalnego Funduszu Rozwoju, który zapewni wsparcie przedsiębiorstw.

Ogromnym wyzwaniem dla regionu i jednocześnie szansą rozwojową jest planowana budowa Świętokrzyskiego Kampusu Laboratoryjnego Głównego Urzędu Miar. Ten projekt pozwoli na lepszą współpracę świętokrzyskich przedsiębiorców ze światem nauki i realizację innowacyjnych dla gospodarki regionu przedsięwzięć. To także duża szansa dla młodych ludzi.

 Zobacz
Kampus Głównego Urzędu Miar wesprze procesy urynkowienia działalności badawczo-rozwojowej w dziedzinie metrologii, aby podnosić konkurencyjność polskich firm na rynku zagranicznym

Bardzo korzystny jest też wskaźnik wartości unijnego dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego w przeliczeniu na 1 mieszkańca. Wyniósł on 2,9 tys. zł, przy średniej krajowej w wysokości 2,5 tys. zł. Pod tym względem zajmujemy 4. miejsce w Polsce.

Mimo szybkiego i dynamicznego rozwoju w wielu obszarach, jesteśmy regionem, przed którym stoją nadal poważne wyzwania np. w zakresie budowy infrastruktury czy poprawy perspektywy młodych ludzi w regionie. Punkt wyjścia do realizacji tych wyzwań jest bardzo dobry – Świętokrzyskie znalazło się w pierwszej piątce województw w kraju pod względem wzrostu liczby nowych firm. Poprawia się też ich kondycja, rosną przychody. Odczuwa to również budżet województwa, który ma coraz większy udział w odprowadzanych przez nie podatkach.

źródło: swietokrzyskie.pro

Reklama.

Zobacz także

Akcja 'ODDAJ KREW! PODZIEL SIĘ ŻYCIEM'

Dodane: 2020-09-18 09:30 - Komentarze  (0)  czytane (3825)

TAGI:Komentarze (9)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 34.200.236.68

michael smith (2020-01-10 19:18:07)

szczerze nie mam nic wspólnego z twoją tożsamością, ok. powodem, dla którego zostałeś poproszony o wypełnienie formularza, jest potwierdzenie mojej osoby, do której wysyłam darowiznę, a poza tym nie zostałeś poproszony o przesłanie dowodu osobistego, więc dlaczego miałbyś prawdopodobnie myślisz, że mam coś wspólnego z twoją tożsamością.wybór należy do ciebie, jeśli naprawdę chcesz otrzymać tę darowiznę, dobrze.

michael smith (2020-01-10 19:05:43)

szczerze nie mam nic wspólnego z twoją tożsamością, ok. powodem, dla którego zostałeś poproszony o wypełnienie formularza, jest potwierdzenie mojej osoby, do której wysyłam darowiznę, a poza tym nie zostałeś poproszony o przesłanie dowodu osobistego, więc dlaczego miałbyś prawdopodobnie myślisz, że mam coś wspólnego z twoją tożsamością.wybór należy do ciebie, jeśli naprawdę chcesz otrzymać tę darowiznę, dobrze.

:) do do:) (2020-01-09 23:07:08)

posiadasz trochę inteligencji. przed 1939 rokiem mogłbyś być nawet psiarczykiem w dobrach mojego dziadka.

do do:) (2020-01-09 23:03:36)

zauważ, że zawsze mam rację. . owszem... czarny,czerwony,zielony.. i zęby, pazury w ruch.. a ja mam to gdzieś. nie znoszę lokalnych układów nibypolitycznych. jestem sam sobie. żadnych tutejszych powiązań. i jestem szczęśliwym człowiekiem- nie mam powiązań z żadną, lokalną, decyzyjną łąjzą. co do byłego prezydenta? zdania nie zmienię. powinien sprzątać wokół Bazyliki Katedralnej w Kielcach.

do :) (2020-01-08 16:17:51)

Tak wiele czasu poświęcałeś na opluwanie czerwonych,,różowych,zielonych .tajniaków. mundurowych -pomiarowych wybrańców i funkcyjnych, Nagle dojrzałeś w naszym kurorcie tłuściutki obiekt zainteresowań . Nie dostałeś obiecanej fuchy więc płacz a nawet skamlaj -nic ci to nie da .Jak ci obiecali to chciałeś ,żeby ci jeszcze dali buhahaha.

:) (2020-01-04 12:45:51)

wybaczcie... nie znoszę tego biskupiego przy***sa...

:) (2020-01-04 12:43:51)

tak.. do emerytury brakuje... fuchę złapałeś panie prezydencie z małej litery pisany . ... prezes...k..a. się zrobił... z prezydenta ..a nie mógłbyś za 1920,62 zł netto zapierd..ć w parku przy lisciach? albo zamiatać wokół katedry?

:) (2020-01-03 22:48:29)

dobry był 2019 rok.. np dla Pana Lubawskiego, który ni z gruchy ni z pietruchy został prezesem buskiego uzdrowiska, z legendaaaarnym juz ludowych przekazach wynagrodzeniem. mówią po wsiach, że 20 000 zł brutto. nie było co z nim zrobić przez rok oby doczekał wieku emerytalnego. facet bez wstydu. mogłeś się gościu Lubawski zatrudnić do sprzatania ukochanych Kielc.

:) (2020-01-03 22:36:31)

normalnie jakby czytał artykuły z epoki Gierka. ....k...a . wskaźniki... narobiliśmy , zyskaliśmy.. niezwykle dynamiczny rozwój. za Gierka propaganda pisała, że byliśmy wśród 13 najlepiej rozwiniętych gospodarek świata. obecnie mamy pozycję ok 35.. chyba ,że historyk Morawiecki liczy inaczej.

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odœwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Powiatowy Przegląd Kapel Biesiadnych i Weselnych - Część 2

Powiatowy Przegląd Kapel Biesiadnych i Weselnych - Część 3

Przegląd Kapel Biesiadnych i Weselnych - Występ grupy Skrzydła Kruka

Koncert Konkursowy XII OFP im. Wojtka Belona w Busku-Zdroju

Koncert Finałowy - XII Ogólnopolski Festiwal Piosenki im. Wojtka Belona

Praktyczna strona edukacji w ZSTiO

Konkursy

Uwaga konkurs! Wygraj podwójne zaproszenie na spektakl: Lista męskich życzeń
Konkurs rozstrzygnięty! Sprawdź wyniki ! Zapraszamy na występ Kabaretu Smile!!!
Konkurs rozstrzygnięty! Sprawdź wyniki!!! Zaprszamy na koncert DON VASYL I CYGAŃSKIE GWIAZDY!
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na Szalone Nożyczki w Busku-Zdroju
Konkurs zakończony: Do wygrania vouchery do Salonu wirtualnej rzeczywistości w Busku-Zdroju!
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na R-STUNTS w Jędrzejowie
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na Kabaret Pod Wyrwigroszem w Kazimierzy Wielkiej
Zobacz więcej Dodaj

Promocje

To jest miejsce na Twoją promocję

2016-06-30 - 2029-06-30

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Przerwy w dostawie wody

Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Sp. z o. o. w Busku-Zdroju informuje, że w związku z pracami prowadzonymi na sieci...