Strona startowa

Wiadomości - Turystyka

Sześć sposobów na majówkę

Dodał: Agnieszka Data: 2016-04-28 10:40:55 (czytane: 21388)

Sześć krain tematycznych, ponad 850 km tras i kilkadziesiąt atrakcyjnych miejsc dla całej rodziny czeka na turystów odwiedzających świętokrzyski Szlak Przygody.

KARABELA OCHRONA OSÓB I MIENIA
www.karabela.com.pl,karabela,ochrona,osób,mienia,zabezpieczenia ochrona fizyczna,monitoring,system,systemy zabezpieczeń, doradztwo,szkolenia specjalistyczne

Bohaterów Warszawy 69 a. 28-100, Busko Zdrój

eltraKON Komputery Wojciech P. Kowalczyk
eltrakon.pl,eltrakon, komputery, sieci, alarmy, monitoring, telewizja dozorowa, klimatyzacje, CB, Busko, Busko-Zdrój,

ul. Poprzeczna 1. 28-100, Busko-ZdrójWeekend majowy rozpoczyna czas rodzinnych wyjazdów. Kilka dni poza miastem pozwala oderwać się od codziennych trosk i spędzić chwile z najbliższymi. Ciekawą propozycją na spędzenie tych wolnych dni jest podróż Szlakiem Przygody. Licząca ponad 850 km trasa, prowadzi po największych atrakcjach województwa świętokrzyskiego. Atrakcje zostały podzielone na sześć krain, które pozwolą na dostosowanie planu podróży do oczekiwań różnych grup turystów.

Kraina Legend
– znajduje się wśród magicznych miejsc, wydarzeń i ludzi –  w centrum Gór Świętokrzyskich – Wokół Łysej Góry. Poznamy tam zagadki minionych epok, sławnych postaci, legend świętokrzyskich, słowiańskich obrzędów i czarownic.
 
Proponowane atrakcje:

Osada Średniowieczna w Hucie Szklanej
-  przekraczając bramy osady przenosimy się w czasie aż do wczesnego średniowiecza. W drewnianych chatach z XII/XIV wieku można zapoznać się z pracą słowiańskiego rzemieślnika: garncarza, tkacza, kowala czy rymarza. Miłośnicy wiedzy tajemnej mają możliwość złożenia wizyty w domu czarownicy Liliany oraz zasięgnięcia rady guślarza Wszemysła. W części poświęconej bóstwom znajduje się staw "mokradło", Święty Gaj, kręgi bóstw Śwista, Pośwista, Pogody oraz amfiteatr. Każdy, kto przestępuje próg osady otrzymuje słowiańskie imię i na własnej skórze przekonuje się, jakie cechy charakteru są mu przypisane przez dawnych bogów. Ponadto dla zwiedzających przygotowano nietypowe atrakcje: poszukiwanie skarbu, gry i zabawy edukacyjno – integracyjne, czy łamigłówki, które dostarczają niezapomnianych emocji.

kraina_legend_huta_szklana.jpgOpactwo Cystersów – powstałe w XII wieku jest najważniejszym zabytkiem Wąchocka. Obiekt jest jednym z najpiękniejszych przykładów architektury romańskiej w Polsce. Bryła budowli wpisuje się w plan krzyża łacińskiego. Boczne kaplice i krótkie prezbiterium uzupełniają bazylikę o ponad 900 letniej historii. Nieopodal opactwa znajduje się pomnik przedstawiający najsłynniejszego sołtysa w kraju i bohatera licznych dowcipów, który sprawował swój urząd w Wąchocku. Według jednego z dowcipów, był on wybierany w taki oto sposób: „puszcza się z najwyższej górki koło od furmanki, w czyją chałupę uderzy - ten zostaje sołtysem".

Szklany Dom w Ciekotach - centrum edukacyjne zbudowano w miejscu, w którym znajdował się dwór rodziny Żeromskich. W budynku stylizowanym na XIX-wieczny szlachecki dwór. Na odwiedzających czeka ekspozycja dotycząca życia i twórczości pisarza. Druga część centrum to nowoczesny budynek nawiązujący do mitu o szklanych domach. Tutaj odbywają się prezentacje sztuki współczesnej, koncerty, spotkania literackie, czy projekcje filmowe.

Kraina Talentów - czekają na nas obiekty stanowiące nawiązanie do walorów poznawczych i edukacyjnych. Pełniły one (lub nadal pełnią) funkcję rozumianych w szerokim znaczeniu warsztatów pracy.

Proponowane atrakcje:

Pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku
- ofiarowany w 1900 roku pisarzowi w dowód wdzięczności i uznania, dziś spełnia funkcję muzeum. Wiernie odzwierciedlone wnętrza pozwalają przenieść się w atmosferę czasów, w których żył Sienkiewicz. Możemy podziwiać nie tylko  meble, obrazy, rzeźby które zdobiły wnętrza pałacu, ale również niezwykle cenne rękopisy oraz listy pisarza.

kraina_talentow_oblegorek.jpgTor wyścigowy w Miedzianej Górze - przyciągnie z pewnością uwagę miłośników szybkiej jazdy i sportów samochodowych.  Swoje umiejętności można poćwiczyć na dwóch pętlach: małej i dużej. Pierwsza składa się z 1140 metrów asfaltowej trasy. Druga to ponad czterokilometrowy odcinek biegnący przez malownicze lesiste tereny.

Kraina Sacrum i Profanum
- pozwala odczuć przenikanie się historii od starożytności, związanej z hutnictwem i okresem wpływów rzymskich, do średniowiecza - czasu ścierania się pogańskiego kultu z chrześcijaństwem. To także duchowa podróż do miejsc, których odwiedzenie jest doświadczeniem niemal mistycznym.

Proponowane atrakcje:


Święty Krzyż – Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego na Łysej Górze – niegdyś świątynia Lady, Boda i Lela, dziś cel pielgrzymek i jedna z największych atrakcji turystycznych województwa świętokrzyskiego. Na wysokości 595 m n.p.m. znajduje się okazały zespół klasztorny Benedyktynów, klasycystyczny kościół z XVIII w. oraz kaplica Oleśnickich, w której przechowywany jest relikwiarz z cząstkami drzewa Krzyża Świętego. Odwiedzając to miejsce, warto wstąpić również do Muzeum Misyjnego Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, gdzie obejrzeć można eksponaty pochodzące z krajów misyjnych. Po zwiedzaniu  można spróbować dań kuchni klasztornej, a w starej aptece – dziś kawiarence nabyć tradycyjne herbaty, nalewki i leki ziołowe.

kraina_sacrumi_profanum_sw_krzyz.jpgSanktuarium Matki Boskiej Bolesnej w Kałkowie-Godowie – to miejsce kultu cudownego Wizerunku Matki Bożej i cel licznych pielgrzymek.  Odwiedzający mogą zobaczyć kamienne stacje Drogi Krzyżowej z wysoką na 33 m Golgotą, przedstawiającą śmierć Pana Jezusa i martyrologię narodu polskiego. Warto zwiedzić również Grotę Lourdzką, będącą wypełnieniem testamentu św. Maksymiliana Kolbe, Dom Jana Pawła II, powstały w 10. rocznicę pontyfikatu polskiego papieża oraz dostępną przez cały rok Szopkę Betlejemską.

Kraina Czterech Żywiołów dedykowana jest tym, którzy nie lubią się nudzić. To miejsca poświęcone rozrywce oraz bogactwu dziedzictwa kulturowego i historyczno – przyrodniczego. Będziemy mogli tu aktywnie spędzić czas, rozwiązując zagadki zawarte w questach, poszukując skarbów, uczestnicząc w pasjonujących grach terenowych, a wieczorami słuchając przy ognisku żywiołowych opowieści narratorów lokalnych.

Proponowane atrakcje:

Kompleks Turystyczny Jurapark w Bałtowie – można podziwiać tam realistycznie odtworzone wizerunki dinozaurów, zamieszkujących sześćdziesiąt milionów lat temu ziemię. W fascynującą podróż w przeszłość przeniesie nas kino 5D oraz Prehistoryczne Oceanarium. Na miłośników mocnych wrażeń czeka kolejka rollercoaster i Park Rozrywki. Wart odwiedzenia jest także Bałtowski Zwierzyniec, gdzie można spotkać ponad 200 osobników dzikich zwierząt, m.in. lamy, aplaki, kameruńskie owce.

Muzeum Archeologiczne i Rezerwat Przyrody Krzemionki
– pozwala przeniesienie się w czasie o 5000 lat wstecz, prezentując oryginalne wyrobiska neolitycznych kopalń krzemienia pasiastego. Podziemny fragment trasy to jedyny tego typu obiekt na świecie otwarty dla szerszej publiczności. Na terenie Krzemionek można także zobaczyć m.in. rekonstrukcję pradziejowej osady z czasów epoki kamienia i wczesnej epoki brązu.
Kraina Kultur zaprasza nas na spotkanie z kulturą żydowską, ariańską, tatarską a nawet indiańską. 
Proponowane atrakcje:

Zespół Pałacowy Kurozwęki - zbudowany w XIII wieku zespół pałacowo-parkowy to dziś prawdziwe centrum kultury Dzikiego Zachodu w Polsce. To jedyne w naszym kraju miejsce, gdzie znajduje się hodowla bizonów amerykańskich. Co roku odbywa się tu trzydniowy festyn pod hasłem "Dziki Zachód w Kurozwękach". Obiekt zamienia się na kilka dni w prawdziwą indiańską wioskę, w której możemy wcielić się w poszukiwaczy złota, zanurzyć się w labiryncie kukurydzy, a w plenerowym kinie obejrzeć świetny western.

Synagoga Szydłowska - stanowi jedną z najciekawszych atrakcji miasta. Jest najstarszą (zbudowana pomiędzy 1534 a 1564 r) zachowaną synagogą w województwie świętokrzyskim i jedną z najstarszych w Polsce. Można tu oglądać eksponaty związane z kulturą żydowską, w szczególności przedmioty i księgi religijne oraz 4-metrowy posąg Mojżesza, a także 18 płaskorzeźb w brązie przedstawiających sceny ze Starego Testamentu autorstwa polskiego rzeźbiarza, prof. Gustawa Zemły.

Kraina Natury
- to raj dla osób szukających odpoczynku w otoczeniu dziewiczego piękna dzikiej przyrody. Wśród torfowisk i jezior Pojezierza Świętokrzyskiego przy odrobinie szczęścia można usłyszeć klekot bociana czarnego, krzyk żurawi, czy zostać świadkiem walki cietrzewi.  Szczególnie warte uwagi jest jezioro Żabiniec ze skupiskami nenufarów, grążeli żółtych oraz pływającą darnią. Z kulturą i tradycją ludową sprzed lat można zapoznać się w Muzeum Etnograficznym w Fałkowie a drewniano –murowany dwór w Ludyni z II połowy XVIII wieku, to miejsce gdzie według legend odpoczywał niegdyś sam Tadeusz Kościuszko.

Więcej informacji na temat Szlaku Przygody oraz pozostałych atrakcji dostępnych w poszczególnych krainach znajduje się na stronie: www.szlakprzygody.eu 

Reklama.

Tagi: majówka   turystyka   sezon turystyczny  

Zobacz także

Kolejne kilometry ścieżek rowerowych w budowie. Obradował regionalny Zespół Rowerowy

Dodane: 2020-01-14 10:21 - Komentarze  (5)  czytane (1319)

TAGI:Komentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 35.168.111.191

Do Boba (2016-04-28 13:28:20)

Na grylla chyba będzie za zimno:)

BOB (2016-04-28 10:42:43)

A GDZIE DOM I GRILL?

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odœwież stronę i spróbuj ponownie...


więcej

Hotele i pensjonaty

Apartament Bajkowy - komfortowe pokoje do wynajęcia

Bajkowa 7/15, 28-100 Busko-Zdrój

Agroturystyka Wełnianka w Solcu-Zdroju

Wełnin 136B, 28-131 Solec-Zdrój

Willa SŁONECZNA - noclegi, pokoje gościnne

ul. Słoneczna 18, 28-100 Busko-Zdrój

Willa Bolesław - pokoje do wynajęcia

ul. 12-go Stycznia 9, 28-100 Busko-Zdroj

więcej

Biura podróży

Podróże

20 października przypada Międzynarodowy Dzień Krajobrazu

W niedzielę, 20 października już po raz czwarty, a po raz trzeci w wymiarze międzynarodowym, obchodzony będzie Dzień Krajobrazu. To dobra okazja do lepszego poznania walorów krajobrazowych naszego regionu oraz spędzania czasu na świeżym powietrzu. Zachęcamy do pieszych wędrówek w gronie rodziny lub przyjaciół. więcej»

Konkursy

Konkurs rozstrzygnięty! Sprawdź wyniki ! Zapraszamy na występ Kabaretu Smile!!!
Konkurs rozstrzygnięty! Sprawdź wyniki!!! Zaprszamy na koncert DON VASYL I CYGAŃSKIE GWIAZDY!
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na Szalone Nożyczki w Busku-Zdroju
Konkurs zakończony: Do wygrania vouchery do Salonu wirtualnej rzeczywistości w Busku-Zdroju!
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na R-STUNTS w Jędrzejowie
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na Kabaret Pod Wyrwigroszem w Kazimierzy Wielkiej

busko.com.pl poleca

Rodzinne firmy szansą dla regionalnego rozwoju

O wyzwaniach i szansach przed jakimi stoją rodzinne firmy dyskutować...

Nie pozwól by stres popsuł ważne spotkanie biznesowe

Stres towarzyszy człowiekowi zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym....

Podmioty Ekonomii Społecznej - nowa moda, czy realna potrzeba

Caritas Diecezji Kieleckiej informuje że 11 grudnia w siedzibie...

Spółdzielnia Socjalna 'Awokado' już działa

Już działa lokal gastronomiczny Spółdzielni Socjalnej 'Awokado',...

Ogłoszenia

Dodano: 2020-01-17 17:25:33

PRACA DLA BRUKARZY !

Dodano: 2020-01-17 17:24:53

PRACA DLA BRUKARZY !

Dodano: 2020-01-17 17:23:14

Sprzedam deski

Dodano: 2020-01-17 16:27:51

Szukam pracy

Dodano: 2020-01-17 15:36:53

USŁUGI HYDRAULICZNE

Dodano: 2020-01-17 15:35:51

Sex spotkania, dyskrecja, potwierdzone profile!

Dodano: 2020-01-17 14:38:39

Działka Niezapominajka

Dodano: 2020-01-17 13:31:00

Touran

Dodano: 2020-01-17 13:25:30

Jesion

Dodano: 2020-01-17 13:19:22

kopaczka