Strona startowa

Wiadomości - Dom i ogród

Schody drewiane i co dalej....

Dodał: Agnieszka Data: 2015-06-16 11:59:01 (czytane: 7338)

Schody znane są od najstarszych czasów, są elementem budynku lub ukształtowania terenu, który umożliwia komunikację między różnymi poziomami.

Agroturystyka Wełnianka w Solcu-Zdroju
,agroturystyka, świętokrzyskie, gospodarstwo agroturystyczne, nocleg, noclegi, wypoczynek, busko, solec-zdrój, pokoje do wynajęcia, pokoje gościnne, wełnin, solec,

Wełnin 136B. 28-131, Solec-Zdrój

Salon fryzjerski FINEZJA
https://www.facebook.com/finezja.busko/,salon fryzjerski busko, fryzjer, modelowanie, strzyżenie,trwała, farbowanie, fryzura, fryzury, usługi, Busko

ul. 1-go Maja 23 A. 28-100, Busko-ZdrójSchody przeznaczone są do codziennego, często intensywnego użytku dlatego też należy w szczególności zwrócić uwagę jakie schody będą stanowić tak ważny element naszego domu. Niezwykle istotny jest wybór jakie schody będą zarówno praktyczne, jak również jakie będą ozdobą naszego domu.

Ważne jest aby znaleźć odpowiedź na pytanie z czego składają się schody? Dokonując wyboru należy kierować się nie tylko wyglądem zewnętrznym.

Trzeba pamiętać również o odpowiedniej jakości materiałów oraz fachowym wykonaniu dość skomplikowanego elementu domu, jakim są schody drewniane.

Jakie wyróżniamy rodzaje schodów?


Wybierając rodzaj schodów trzeba uwzględnić wygodę poruszania się po nich, co może mieć zasadnicze znaczenie dla dzieci i osób starszych. Najwygodniejsze są schody proste, ale jednocześnie zajmują najwięcej miejsca.

Można je zastąpić schodami zabiegowymi, których konstrukcja pozwoli zaoszczędzić powierzchnię na obu łączonych poziomach.

Schody do domów jednorodzinnych mogą być dowolne, wszystko w rękach inwestora, czy architekta. Najczęściej wykonywane są schody płytowe betonowe o biegach prostych lub zabiegowe. Popularne są też policzkowe schody drewniane oraz schody kręte złożone z gotowych segmentów. Schody jednobiegowe to schody najprostsze w wykonaniu, tanie, ale dość męczące z powodu konieczności pokonywania dużej liczby stopni bez odpoczynku (spocznika). Z kolei schody ze spocznikiem i ze stopniami o jednakowej szerokości są wygodne. Wyróżnić można także schody modułowe składające się z modułów, które po połączeniu tworzą stabilny bieg. Nakłada się je na siebie, łącząc w jedną całość. Schody modułowe mają przeważnie konstrukcję ażurową, co sprawia, że są lekkie w odbiorze i nie przytłaczają wnętrza. Wśród schodów modułowych znajdziemy m.in. schody zabiegowe, choć największą popularnością cieszą się schody kręcone i spiralne. Zajmują one niewiele miejsca i mogą zostać zlokalizowane z dala od ściany. Jednakże wszystkie schody zabiegowe i kręcone najczęściej są niewygodne – odczuwają to zwłaszcza małe dzieci i osoby starsze, mimo iż istnieje możliwość samodzielnego regulowania biegu schodów oraz wysokości stopni. Schody młynarskie charakteryzują się prostym biegiem przypominającym drabinę. Składają się z belek policzkowych (policzków) oraz stopni. Zwykle pozbawione są podstopnic. Schody młynarskie można wzbogacić o balustradę drewnianą, jedno- lub dwustronną.

Wysokość schodów młynarskich można regulować poprzez docinanie policzków – w ten sposób gotowy produkt dopasujemy do wysokości, na jakiej znajduje się wejście na wyższą kondygnację. Wybierając schody modułowe warto zwrócić uwagę między innymi na kąt nachylenia stopni, który wpływa na komfort i bezpieczeństwo ich użytkowania.

Schody strychowe to gotowe do montażu schody prowadzące na strych. Zbudowane są ze skrzyni z klapą, do której zamocowane są składane drewniane schodnice. Taką skrzynię umieszcza się w otworze stropowym. Dzięki temu, jedynym widocznym elementem na suficie, jest zrównana z nim estetyczna klapa. Do jej otwierania i zamykania służy znajdujący się w zestawie specjalny drążek. Po uchyleniu klapy z otworu pomału wysuwają się zazwyczaj trójsekcyjne, lekkie schodnice, zapewniające nam wejście na strych. Podczas zamykania klapy schody samoczynnie składają się i chowają w obrębie skrzyni, nie zajmując miejsca na strychu.

 

mazur_stolarz_schody001.jpgAlternatywą dla schodów drewnianych są schody betonowe, te wydają się być ciężkie, mało efektowne i wymagają wykończenia. Jeśli już takie rozwiązanie zostało przyjęte, to często schody okłada się drewnem. Schody żelbetowe deskowane mają bieg prosty, co sprawia że są łatwe do wykonania. Do jego budowy używa się desek grubości ok. 32 mm podpartych stojakami z krawędziaków lub żerdzi około 1 m. Deski ułożone równolegle do biegu schodów tworzą pochylnię o kącie pochylenia takim, jaki ma mieć bieg schodów. Na stojakach opiera się również poziome deskowanie spocznika. Ukształtowanie stopni uzyskuje się przez przymocowanie do ścian klatki schodowej ustawionych pionowo desek grubości przynajmniej 32 mm i szerokości odpowiadającej wysokości stopni.

Kształt i konstrukcja schodów jest zawsze określona w projekcie domu, ale czasem konieczna jest zmiana ich przebiegu, wyglądu lub konstrukcji. Wprowadzenie takich zmian wymaga bardzo dokładnego przeanalizowania całego projektu, gdyż układ schodów wpływa na wiele innych elementów domu. Schody w domu są malowniczą wstęgą lub konstruktywistyczną szklano-stalową machiną, ażurowym ciągiem rysującym na ścianach rytm światłocienia albo też miejscem ekspozycji ulubionych przedmiotów, ustawianych na skraju szerokich wygodnych stopni. Ważne, by z resztą wnętrza stworzyły udaną kompozycję.

Drewniane schody są dekoracją naszego domu - nadają mu styl, elegancję, a wnętrze staje się przytulne i niepowtarzalne. Oferujemy także wykończenie schodów balustradą - wykonujemy poręcze i tralki toczone i proste. Schody przez Nas projektowane są niepowtarzalne, idealnie komponujące się z otaczającym je miejscem.

Z czego składają się schody drewniane?

Schody drewniane są zbudowane z się z biegu – tj. nachylonej części schodów, ta, po której wchodzimy, składająca się ze stopni i biegnąca w jednym kierunku, natomiast podniebienie – spodnia część biegu, z kolei spocznik to pozioma płyta na półpiętrze, można dzięki niej zmienić bieg schodów.

Podest to taka sama płyta jak spocznik, ale umieszczona na piętrze, natomiast stopnica jest poziomą częścią stopnia, na której stawiamy stopę, poruszając się po schodach. Podstopnica jest to pionowa część stopnia; jeśli jej nie ma – schody są ażurowe. Ostatnim elementem schodów jest policzek czyli boczna belka biegu lub np. w przypadku żelbetowych, jego bok.

O tym warto pamiętać wybierając drewniane schody?


O tym warto pamiętać:

  •     W domu jednorodzinnym o wysokości kondygnacji 260-270 cm, projektuje się najczęściej schody mające 12-15 stopni - wraz ze stopniem początkowym.
  •     Wysokość kondygnacji jest liczona od posadzki dolnej do górnej płaszczyzny stropu piętra.
  •     Minimalna szerokość użytkowa biegu powinna wynosić 70 cm, zaś spocznika 80 cm.
  •     Maksymalna wysokość stopnia to 20 cm.
  •     W schodach zabiegowych, szerokość stopni przy zewnętrznym policzku jest większa, przy wewnętrznym zaś mniejsza. Natomiast na linii biegu, czyli po środku stopnia szerokość wszystkich stopni musi być taka sama.
  •     Nachylenie biegu schodów wewnętrznych jest określone wzorem: 2x wys. stopnia + jego szer.=0,63m.
  •     Na jednym biegu nie powinno być więcej niż 17 stopni, ale też nie mniej niż 3, łatwo się wtedy potknąć.

Porady udzielił:

Stolarz Marek Mazur stolarzmazur.pl


 

Reklama.

Tagi: schody   schody drewiane   stolarz   marek mazur stolarz

Zobacz także

Bezpieczne materace - w jaki sposób je rozpoznać?

Dodane: 2020-06-01 12:20 - Komentarze  (0)  czytane (1124)

TAGI:Komentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.236.8.46

Febri (2015-11-25 15:46:02)

Witaj Michale,ale niesamowite ćwiczenia Dziękuję za inrspicaję. To jest naturalne, ciekawe ia0bliskie naszej naturze. Jednym słowem PODOBA mi się Napisz proszę więcej jak ćwiczysz ia0jaka filozofia leży ua0podstaw MovNat. Jestem także ciekawa jak Ty ćwiczysz wa0ten sposf3b. Czy są jakieś kursy, materiały?Pozdrawiam CięKasia Szafranowska

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odœwież stronę i spróbuj ponownie...


więcej

Usługi budowlane i remontowe

Usługi koparką, minikoparką, Usługi hydrauliczne

Żeromskiego 26, 28-100 Busko-Zdrój

KWARC - bloczki betonowe, pustaki, kruszywa - produkcja, sprzedaż

Wełecz, 28-100 Busko-Zdrój

Kruszywa Busko Marcin Korepta

Siesławice 193, 28-100 Busko-Zdrój

Perfekt-Bruk - układanie kostki brukowej, granitowej

Owczary, ul. Długa 48, 28-100 Busko-Zdrój

więcej

Zarezerwuj nocleg

Apartament Bajkowy - komfortowe pokoje do wynajęcia

Bajkowa 7/15, 28-100 Busko-Zdrój

Willa Sady - noclegi Busko-Zdrój

Ul. Korczyńska 4, 28-100 Busko-Zdrój

Agroturystyka Wełnianka w Solcu-Zdroju

Wełnin 136B, 28-131 Solec-Zdrój

Willa SŁONECZNA - noclegi, pokoje gościnne

ul. Słoneczna 18, 28-100 Busko-Zdrój

więcej

Meble, kuchnie, zabudowy

Szerokie zastosowanie wyrobów na bazie silikonu

Silikon został wynaleziony w latach 70. XX wieku. Jest to niezwykle praktyczne tworzywo sztuczne o szerokim wachlarzu zastosowań: począwszy od budownictwa, hydrauliki przez medycynę po przemysł spożywczy. więcej»

Bezpieczne materace - w jaki sposób je rozpoznać?

Bezpieczny materac, czyli jaki? Odkrywamy tajemnice materacy i zdradzamy, na jakie rzeczy trzeba koniecznie zwrócić uwagę przy zakupie. więcej»

Konkursy

Uwaga konkurs! Wygraj podwójne zaproszenie na spektakl: Lista męskich życzeń
Konkurs rozstrzygnięty! Sprawdź wyniki ! Zapraszamy na występ Kabaretu Smile!!!
Konkurs rozstrzygnięty! Sprawdź wyniki!!! Zaprszamy na koncert DON VASYL I CYGAŃSKIE GWIAZDY!
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na Szalone Nożyczki w Busku-Zdroju
Konkurs zakończony: Do wygrania vouchery do Salonu wirtualnej rzeczywistości w Busku-Zdroju!
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na R-STUNTS w Jędrzejowie
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na Kabaret Pod Wyrwigroszem w Kazimierzy Wielkiej

busko.com.pl poleca

Zakupy utrudnione z powodu koronawirusa

Nowe obostrzenia związane z pandemią koronawirusa wprowadzają...

Czy w sklepie musimy mieć własne rękawiczki jednorazowe?

Na wtorkowej konferencji Premier Mateusz Morawiecki ogłosił nowe...

Rodzinne firmy szansą dla regionalnego rozwoju

O wyzwaniach i szansach przed jakimi stoją rodzinne firmy dyskutować...

Nie pozwól by stres popsuł ważne spotkanie biznesowe

Stres towarzyszy człowiekowi zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym....

Podmioty Ekonomii Społecznej - nowa moda, czy realna potrzeba

Caritas Diecezji Kieleckiej informuje że 11 grudnia w siedzibie...

Spółdzielnia Socjalna 'Awokado' już działa

Już działa lokal gastronomiczny Spółdzielni Socjalnej 'Awokado',...

Ogłoszenia

Dodano: 2020-07-12 11:11:41

wozek ultimo adbor

Dodano: 2020-07-12 11:08:22

Pranie Tapicerki Samochodowej ! Kompleksowa Kosme...

Dodano: 2020-07-12 09:14:34

Szukam faceta na sex spotkania

Dodano: 2020-07-12 09:14:00

Młoda Pozna Pana (+18)

Dodano: 2020-07-12 09:13:22

Specjalista ds. importu (pozyskiwanie kontrahentów...

Dodano: 2020-07-12 09:13:12

Szukam faceta do spotkań

Dodano: 2020-07-12 05:59:29

Dzialka budowlana

Dodano: 2020-07-11 23:20:32

Napalona szuka faceta

Dodano: 2020-07-11 23:14:53

Działka budowlana z warunkami zabudowy

Dodano: 2020-07-11 22:54:36

Zatrudnię