Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Radni zdecydowali! Fundusz Sołecki na lepsze czasy!

Dodał: Milena Data: 2019-03-05 14:09:17 (czytane: 2308)

W czasie pierwszej w tym roku roboczej sesji Rady Miejskiej w Pacanowie (11 lutego 2019 r.) sporo emocji wywołała sprawa funduszu sołeckiego.

GABINET FIZJOTERAPII mgr Adam Wolański
http://wolanskirehabilitacja.pl/,rehabilitacja, fizykoterapia, balneologia, taping, opieka pielęgniarska, masaż, fizjoterapeuta,zabiegi rehabilitacyjne,leczenie kontuzji, masaż, terapia manualna, terapia, terapia odchudzania, kontuzje, rehabilitacja neurologiczna, dzieci, pooperacyjna

ul. Kusocińskiego 2A I-piętro. 28-100, Busko-ZdrójZgodnie z przepisami stosownej ustawy o jego  utworzeniu mogą zdecydować radni z rocznym wyprzedzeniem / decyzja w 2019 , a realizacja w 2020 roku /. Kwoty przypadające na poszczególne sołectwa , wahające się od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych są wyliczane w oparciu o specjalny algorytm ministerstwa finansów i dają łączną sumę około 589 tysięcy złotych do podziału na 28 sołectw!   Po prawidłowym wykorzystaniu i rozliczeniu funduszu  gminy dostają z rocznym opóźnieniem bonus z budżetu państwa w postaci zwrotu od 20 do maksimum 40 % . O tym, ile ostatecznie dana gmina dostanie zwrotu decyduje wskaźnik dochodu na jednego mieszkańca. W przypadku naszej gminy  byłoby to 20 % dotacji. Idea funduszu cieszy się dużą popularnością wśród  samorządów w Polsce. Jednak korzystają z niego przede wszystkim gminy bogatsze i mniej zadłużone.  W kadencji 2014 – 2018 lokalny samorząd konsekwentnie rezygnował z wprowadzenia funduszu, stawiając bardzo mocno na koncentrację środków potrzebnych na tzw. wkład własny przy ubieganiu się o wsparcie unijne i rządowe. W wyborach samorządowych zarówno w 2014 jak i w 2018 roku konkurenci  wójta, a obecnego burmistrza Wiesława Skopa mocno akcentowali w swoich programach wyborczych konieczność wprowadzenia funduszu, ale nie uzyskali zrozumienia u wyborców. Zwyciężyła konsekwentnie powtarzana i twardo realizowana argumentacja obecnego gospodarza gminy oraz  jego kandydatów na radnych.  Dzięki niej Gmina Pacanów uzyskała najlepszy w historii wynik inwestycji drogowych : ponad 36  kilometrów nowych nawierzchni asfaltowych i 10 kilometrów  w kruszywie w poprzedniej kadencji samorządu!

sesja_pacanow.jpgW imieniu grupy sołtysów zainteresowanych uruchomieniem funduszu sprawę przedstawił / momentami bardzo emocjonalnie /sołtys Rataj Słupskich Wacław Wójcik, a wspierali go: Janusz Hałas – sołtys Zborówka Nowego i Rafał Satora – sołtys Trzebicy.  Na ich argumenty odpowiedział W. Skop:

„…Nie mam nic przeciwko funduszowi. Rozwija on współodpowiedzialność lokalnych społeczności za wydatkowanie publicznych pieniędzy, pobudza inicjatywę i dobrze służy integracji mieszkańców wokół lokalnych potrzeb. Jednak gmina mająca wskaźnik zadłużenia inwestycyjnego w granicach 31 % musi przestrzegać dyscypliny finansowej i koncentrować skromne , wolne środki, a nie rozpraszać je. To jedyna szansa na ściągnięcie znaczących funduszy rządowych i unijnych…. Rozdanie na sołectwa tych kilkuset tysięcy  złotych spowoduje, że w 2020 roku nie sięgniemy po 80 – procentowe wsparcie rządu do inwestycji drogowych, bo gminie  zabraknie na wkład własny. „ – powiedział gospodarz gminy. Równocześnie zaznaczył, że ostateczna decyzja jest w rękach radnych.  Życie samo potwierdza słuszność takich przewidywań. Oto bowiem w ubiegłym tygodniu Gmina Pacanów otrzymała niebagatelne dofinansowanie 944 tysięcy PLN na odbudowę dróg lokalnych uszkodzonych „oberwaniem chmury” w dniu 23 maja 2018 roku. Teraz samorząd myśli o wkładzie własnym. Na rok 2020 pozostanie jeszcze do wykonania 7 – 8 takich dróg.Warto też zaznaczyć, że gminę czeka w 2020 roku kolejna , duża inwestycja, czyli modernizacja oczyszczalni ścieków w Słupi i może się okazać w przetargu , że nawet 6 milionów będzie zabezpieczeniem zbyt małym. Pojawiła się także szansa na uzyskanie 85 – procentowego dofinansowania z funduszy unijnych w latach 2020 – 2021 do kompleksowej wymiany około 2 tysięcy nieekonomicznych lamp oświetleniowych na ledowe.  Wartość kosztorysowa tego projektu sięga 3.9 mln. PLN  Konieczny jest jednak wkład własny  gminy w wysokości około 600 tysięcy PLN.  Mocno zaskoczona pomysłem funduszu sołeckiego w Gminie Pacanów jest Regionalna Izba Obrachunkowa w Kielcach, która kontroluje wskaźniki i stan zadłużenia inwestycyjnego gminy.

 

Wydatki z funduszu sołeckiego , to przede wszystkim drobne zakupy i remonty / wymiana lamp oświetleniowych, zakup kruszywa, prace melioracyjne, budowa altan , wymiana przepustów drogowych itp. /. Tego rodzaju  koszty pogarszają współczynniki zdolności kredytowej samorządu. Ministerstwo finansów bowiem z roku na rok zmniejsza gminom wskaźnik remontowy, a równocześnie „poluzowuje” wydatki na inwestycje, szczególnie z udziałem środków pomocowych. Niebagatelną rzeczą jest również i to, że inwestując w/w 589 tysięcy we wkład własny do rządowego programu usuwania skutków nawalnych deszczy w infrastrukturze drogowej uzyskuje się 80 % wsparcia, refundowanego w ciągu  3 – 4 miesięcy, zamiast tylko 20 % przy funduszu sołeckim, wypłacanych z rocznym opóźnieniem!

Na sesji Rady Miejskiej w dniu 11 lutego wybrzmiały argumenty obydwu stron. Kilka dni przed sesją radni na połączonych komisjach problemowych   trwających ponad 4 godziny przedyskutowali m.in.: sprawę funduszu i  zdecydowaną większością głosów zaopiniowali pozytywnie projekt uchwały wykluczającej fundusz na rok 2020. Przyjęcie uchwały wydawało się w tej sytuacji formalnością. Jakież było jednak zaskoczenie, kiedy w końcówce obrad Rady Miejskiej na wniosek zwolennika funduszu Roberta Gwoździa / radnego z KWW Małgorzaty Mierzwa / zdecydowano o odsunięciu w czasie głosowania nad /w/w uchwałą  / wynik glosowania: 7 radnych za wnioskiem, 3 przeciw i 3 wstrzymujących się …/ . Zaskoczony takim obrotem sprawy przewodniczący Rady Artur Czub zapowiedział w związku z tym spotkanie robocze z udziałem radnych i sołtysów w celu – jak to określił: „,,, pogłębionego, ponownego przedyskutowania zagadnienia funduszu”.  Burmistrz W. Skop przyjął tą sytuację z kamienna twarzą i bez dodatkowych komentarzy…  .

Do spotkania doszło 21 lutego b.r. Obiektywnie należy stwierdzić, że zarówno radni jak i sołtysi mieli możliwość wyważonego dyskutowania problemu. Skarbnik Miasta i Gminy Dorota Adamczyk przedstawiła zebranym korektę funduszu sołeckiego, przepraszając za pomyłkę przy wstępnym liczeniu / zamiast 343 tys. powinno być 589 071 złotych ! / Wysłuchali także  argumentacji burmistrza, który wręcz prosił zebranych o zrozumienie. Nawet najbardziej zagorzali zwolennicy wprowadzenia funduszu / Wacław  Wójcik, Janusz Hałas, Małgorzata Mierzwa / uznali , że w takich okolicznościach wprowadzenie funduszu na rok 2020 nie ma większych szans i stonowali swoje stanowisko . Decyzja, którą radni podjęli w dniu 4 marca b.r. w czasie sesji nadzwyczajnej Rady Miejskiej była  w świetle wyżej przytoczonych faktów formalnością. Stosunkiem głosów 11 za , przy 3  przeciw i Rada Miejska odrzuciła projekt funduszu sołeckiego na rok 2020.

O sprawie dość obszernie pisał portal internetowy „Pacanow.online” uchodzący w środowisku za opozycyjne medium.  O ile w ostatnich miesiącach starał się on obiektywnie relacjonować problemy i wydarzenia środowiskowe, to tym razem dał przykład nierzetelnego, typowego dziennikarstwa politycznego.   Indolencję dziennikarską wykazał autor  artykułu  „Czyli ….sołtysi u klamki burmistrza” z 1 marca b.r.  zamieszczonego na „Pacanow.online”, nie przytaczając w nim trudnych do przeoczenia , czy zbagatelizowania argumentów przeciwników funduszu i akcentując swoje subiektywne oceny,  nie potwierdzane praktyką działalności samorządu.

/Serwis Informacyjny UMiG Pacanów/

Zobacz także

Akcja 'ODDAJ KREW! PODZIEL SIĘ ŻYCIEM'

Dodane: 2020-09-18 09:30 - Komentarze  (0)  czytane (3885)

TAGI:Komentarze (1)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 34.205.93.2

kazek (2019-03-05 23:52:14)

Hehe co burmistrz każe to jego radni robią a przecież ludzie wybrali radnych i soltysow oni powinni działać dla ludzi a nie dla burmistrza i zadłużenie 31 % śmiech na sali lepiej zrobić kolejne kilometry niż spłacić zadłużenie gminy

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odœwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Powiatowy Przegląd Kapel Biesiadnych i Weselnych - Część 2

Powiatowy Przegląd Kapel Biesiadnych i Weselnych - Część 3

Przegląd Kapel Biesiadnych i Weselnych - Występ grupy Skrzydła Kruka

Koncert Konkursowy XII OFP im. Wojtka Belona w Busku-Zdroju

Koncert Finałowy - XII Ogólnopolski Festiwal Piosenki im. Wojtka Belona

Praktyczna strona edukacji w ZSTiO

Konkursy

Uwaga konkurs! Wygraj podwójne zaproszenie na spektakl: Lista męskich życzeń
Konkurs rozstrzygnięty! Sprawdź wyniki ! Zapraszamy na występ Kabaretu Smile!!!
Konkurs rozstrzygnięty! Sprawdź wyniki!!! Zaprszamy na koncert DON VASYL I CYGAŃSKIE GWIAZDY!
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na Szalone Nożyczki w Busku-Zdroju
Konkurs zakończony: Do wygrania vouchery do Salonu wirtualnej rzeczywistości w Busku-Zdroju!
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na R-STUNTS w Jędrzejowie
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na Kabaret Pod Wyrwigroszem w Kazimierzy Wielkiej
Zobacz więcej Dodaj

Promocje

To jest miejsce na Twoją promocję

2016-06-30 - 2029-06-30

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Buska Orkiestra Zdrojowa wróciła do gry! (foto/nowe video)

Zapraszamy do obejrzenia "Koncertu na trawie - muzyka filmowa" w wykonaniu Buskiej Orkiestry Zdrojowej pod kierownictwem artystycznym...