Strona startowa

Wiadomości - Biznes

Praca siedząca... w ruchu

Dodał: Milena Data: 2019-04-20 08:18:14 (czytane: 4328)

Długotrwała praca przed komputerem bezdyskusyjnie odbija się na naszym zdrowiu. Na skutek długiego siedzenia za biurkiem wielu z nas odczuwa ból w różnych częściach ciała. Tymczasem można temu zapobiec, tworząc ergonomiczne warunki pracy w biurze oraz spędzając ten czas w sposób aktywny.

Perfekt-Bruk - układanie kostki brukowej, granitowej
www.perfekt-bruk.pl,układanie,kostka,kostki,bruk,brukowa,brukowej,granit,granitowej,granitowa,aranżacje,aranżacja,podwórka,otoczenia,domu,projekt,projekty,zagospodarowanie,podłoże,podłoża,bruk-bet,polbruk,libet,semmelrock,świętokrzyskie,pińczów,kazimierza, profesjonalne proj

Owczary, ul. Długa 48. 28-100, Busko-Zdrój

Agroturystyka Wełnianka w Solcu-Zdroju
,agroturystyka, świętokrzyskie, gospodarstwo agroturystyczne, nocleg, noclegi, wypoczynek, busko, solec-zdrój, pokoje do wynajęcia, pokoje gościnne, wełnin, solec,

Wełnin 136B. 28-131, Solec-Zdrój



Praca biurowa to jedna z najpopularniejszych form zarobkowych na całym świecie, również w Polsce. Jednak niesie ona ze sobą wiele zagrożeń dla zdrowia, co potwierdza Raport HealthDesk. Jest to pierwszy tego typu dokument dotyczący zdrowia pracowników biurowych w Polsce, a obejmuje lata 2017–2018. Aż 79,1% pracowników stwierdziło, że odczuwany przez nich ból jest efektem pracy przy biurku, przy czym jako tzw. strefę bólową wymieniają najczęściej: głowę (35% respondentów), barki i szyję (57%), łopatki i kość krzyżową (ponad 50%) oraz nadgarstki. Pracownicy skarżą się także na ból oczu (tzw. syndrom oka biurowego lub syndrom widzenia komputerowego), co jest objawem ponad dwugodzinej pracy przy komputerze bez przerwy (źródło: https://www.healthdesk.com.pl/raport-healthdesk/). Poprawieniem statystyk zdrowotnych powinni zająć się w pierwszej kolejności pracodawcy, bo to oni są odpowiedzialni za jakość stwarzanych warunków do pracy.

Inwestycja w ergonomię
Od kilku lat bardzo modnym pojęciem jest ergonomia – nie tylko coraz więcej się o niej mówi, ale także wprowadza się ją w życie. Dotyczy nie tylko tworzenia aranżacji wnętrz mieszkalnych, ale i biurowych. Cel jest jeden – za pomocą prostych narzędzi i technik zagwarantować komfortowe warunki w miejscu pracy (na każdym stanowisku) lub wypoczynku. Czasy, kiedy samo posiadanie krzesła z podłokietnikami było już samo w sobie uważane za działanie ergonomiczne, dawno minęły. Dziś krzesło takie musi mieć odpowiednią budowę i być zaopatrzone w odpowiednie mechanizmy, zapewniające właściwy komfort wykonywania obowiązków zawodowych.

praca.png

Co więc należy zrobić, żeby ten siedzący tryb pracy nie pogarszał naszego zdrowia? Grunt to inwestycja w dobre, czyli ergonomiczne wyposażenie biura – od krzesła, przez biurko, po monitor. Firmy takie jak AJ Produkty oferują szereg rozwiązań, które można wprowadzić do pomieszczeń biurowych. Dzięki temu wielogodzinne siedzenie za biurkiem nie będzie aż tak bardzo bolesne dla kręgosłupa, głowy czy oczu.

Zaktywizować pracownika
Coraz bardziej modna staje się aktywizacja pracowników biurowych w czasie pracy. Można do tego wykorzystać meble, dzięki którym pracownik będzie mógł często zmieniać swoją pozycję. Nawet w czasie pracy siedzącej można być w ruchu. Jak to możliwe? Cały sekret tkwi w rozwiązaniach stosowanych w biurowych meblach ergonomicznych. Zacząć można od biurka, które ma regulowaną wysokość. Dzięki niemu pracownik sam sobie określa, jak wysoko ma być ustawiony blat. Taka opcja umożliwia też zmianę pozycji z siedzącej na stojącą i odwrotnie.

 praca1.jpg

Na podobnych zasadach działa ergonomiczne krzesło – można je dopasować do wzrostu i masy ciała pracownika. Dodatkowo podpiera ono ramiona, odcinek lędźwiowy kręgosłupa i nogi. Może być meblem wykorzystywanym przez cały czas lub zamiennie z tradycyjnym krzesłem. Wsparciem dla mięśni pleców oraz tułowia będzie stołek balansujący lub siodłowy. Wymusza on aktywizację tych partii ciała i z pewnością pomaga poprawić postawę. Zbliżony efekt można uzyskać, sadowiąc pracownika na piłce balansującej pilates.

Wygodę pracy przy biurku zwiększyć może także ergonomiczny podnóżek, który odciąża stopy i nogi. Dzięki regulacji wysokości przy użyciu łatwo dostępnego przycisku nożnego umożliwia dostosowanie go pod względem wysokości do swoich potrzeb; równie łatwo można ustawić jego kąt nachylenia – poprzez naturalne ruchy stóp podczas siedzenia.

Praca na stojąco może też aktywizować organizm
Poza dynamicznym siedzeniem aktywującym mięśnie brzucha i pleców oraz wzmacniającym kręgosłup, trochę ruchu w pracy biurowej zapewnić może także platforma balansująca. Podczas stania na niej poprawia się krążenie krwi, trenuje się równowagę oraz aktywuje mięśnie pleców i nóg. To alternatywa nie tylko dla osób pracujących na stojąco, ale również tych, które część swoich biurowych obowiązków mogą wykonać w takiej właśnie pozycji. Drugim produktem o podobnej zasadzie działania jest mata antyzmęczeniowa, która pozwala komfortowo pracować np. przy biurku z regulacją wysokości. Odciąża wówczas nogi, kolana i plecy.

Dzięki różnym ergonomicznym rozwiązaniom praca biurowa może być znacznie wygodniejsza niż dotychczas. Do tego niekoniecznie musi oznaczać tylko trwanie w jednej pozycji.

/artykuł sponsorowany/

Tagi: praca      

Zobacz także

Ministerstwo Finansów zachęca do zgłaszania pomysłów na poprawę prawa podatkowego

Dodane: 2020-02-14 09:34 - Komentarze  (0)  czytane (1053)

TAGI:



Telewizja

Powiatowy Przegląd Kapel Biesiadnych i Weselnych - Część 2

Powiatowy Przegląd Kapel Biesiadnych i Weselnych - Część 3

Przegląd Kapel Biesiadnych i Weselnych - Występ grupy Skrzydła Kruka

Koncert Konkursowy XII OFP im. Wojtka Belona w Busku-Zdroju

Koncert Finałowy - XII Ogólnopolski Festiwal Piosenki im. Wojtka Belona

Praktyczna strona edukacji w ZSTiO

Konkursy

Uwaga konkurs! Wygraj podwójne zaproszenie na spektakl: Lista męskich życzeń
Konkurs rozstrzygnięty! Sprawdź wyniki ! Zapraszamy na występ Kabaretu Smile!!!
Konkurs rozstrzygnięty! Sprawdź wyniki!!! Zaprszamy na koncert DON VASYL I CYGAŃSKIE GWIAZDY!
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na Szalone Nożyczki w Busku-Zdroju
Konkurs zakończony: Do wygrania vouchery do Salonu wirtualnej rzeczywistości w Busku-Zdroju!
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na R-STUNTS w Jędrzejowie
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na Kabaret Pod Wyrwigroszem w Kazimierzy Wielkiej
Zobacz więcej Dodaj

Promocje

To jest miejsce na Twoją promocję

2016-06-30 - 2029-06-30

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Bezpłatna kolonoskopia w buskim szpitalu

Poniżej prezentujemy informacje na temat programu o nazwie: "Badam się - profilaktyka raka jelita grubego" - skierowanego dla pacjentów...