Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Potężna nawałnica na terenie gminy Pacanów - są duże straty (foto)

Dodał: Milena Data: 2019-05-22 11:00:22 (czytane: 3438)

Tak jak zapowiadali synoptycy potężne nawałnice przeszły we wtorek (21 maja) nad regionem świętokrzyskim. W gminie Pacanów lało od wczesnych godzin popołudniowych na cztery powroty.Grzmiało, wiał silny wiatr potęgując  straty. Zalana jest szkoła w Pacanowie, gdzie strażacy bez przerwy wypompowują ciągle napływającą wodę. Jest jej tak dużo, że przelewa się oknami podpiwniczenia i co bardzo groźne przecieka od dołu ścian pomieszczeń – sal lekcyjnych, szatni, kotłowni, magazynów. Masa wody jaka spadła podczas nawałnic zabiera z pól mazistą breję, która zlewa się potężną ławą na uprawy położone niżej.

pacanow035.jpg

W Wójczy, Wójeczce praktycznie te uprawy są stracone a zalane tunele foliowe z już rozkwitłymi sadzonkami ogórków i innych warzyw nie da się uratować. Ile pracy od bardzo wczesnej wiosny od rozsad, potem wysadzenia pod folię, pielęgnacja – poszło na marne – prawie z płaczem mówili poszkodowani rolnicy patrząc na zalane uprawy. Jak lepka jest płynąca maź, niech świadczy obrazek z Wójeczki – gdyby nie pomoc człowieka ten nieszczęśnik, dorodny kaczor nie był w stanie wydostać się z pułapki. W Biechowie płynącej wody opadowej nie była  w stanie odebrać struga biechowska rozlewając się poza koryto. Droga wzdłuż tej miejscowości jest pod wodą i zalewane są błotnistą mazią przylegające do niej posesje. Strażacy w pośpiechu ratowali je przed większymi stratami układając worki z piaskiem. Zalany jest stadion sportowy Tempa i okoliczne posesje na ul. Słupskiej w Pacanowie.

pacanow039.jpg

Potoki wody podmyły drogę krajową 78 zabierając w pola część dopiero co przebudowywanego skrzyżowania z drogą powiatową. Straty są ogromne i nieodwracalne szczególnie w uprawach, które pokryte szczelnie błotnistą breją są stracone. Drogi w Niegosławicach, Chrzanowie, Wójczy wraz z położonymi wzdłuż nich polami uprawnymi stoją pod wodą. Ludzie załamują ręce patrząc na zniszczenia.

Było wiele nawałnic, gwałtownych opadów deszczu ale takiej ilości wody jaka przez pół dnia spadła na teren gminy dawno nie było. Wszystkie jednostki OSP Gminy, które mogły wyjechać do akcji ratunkowej są w działaniu. Akcja trwa całą noc a tu od rana znowu pada.


Reklama.

Zdjęć w galerii: 84

Tagi: nawałnica      

Zobacz także

Dożynki gminne 2019 w Pacanowie (foto)

Dodane: 2019-08-17 15:03 - Komentarze  (0)  czytane (1711)

TAGI:Komentarze (4)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 100.24.209.47

Piotr (2019-05-24 16:05:26)

Brawo i DUŻY SZACUNEK dla strażaków.

(2019-05-23 22:16:46)

to tylko natura domaga się swojego

(2019-05-23 12:57:45)

Powinna zostać powołana komisja do przyczyn powstawania skutków powodzi i zalań. Gminy nie oczyszczają rowów, nie pogłębiają ich, a zakłady komunalne pod hasłem nowa inwestycja kryje się nowa rura o mniejszej średnicy wkładana w starą.A potem mamy co mamy.

xyz (2019-05-22 12:13:13)

To są w dużej mierze efekty utrzymania koryt strumyków ,rowów,drożności przepustów ich odpowiednie dobranie do zapotrzebowania przepustowości wody w czasie nawałnic. Rów metr głębokości i metr szeroki a przepust 50 cm praw fizyki nie da się oszukać.

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odœwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Powiatowy Przegląd Kapel Biesiadnych i Weselnych - Część 2

Powiatowy Przegląd Kapel Biesiadnych i Weselnych - Część 3

Przegląd Kapel Biesiadnych i Weselnych - Występ grupy Skrzydła Kruka

Koncert Konkursowy XII OFP im. Wojtka Belona w Busku-Zdroju

Koncert Finałowy - XII Ogólnopolski Festiwal Piosenki im. Wojtka Belona

Praktyczna strona edukacji w ZSTiO

Konkursy

Zobacz więcej Dodaj

Promocje