Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Nie bój się ratować, to proste

Dodał: Milena Data: 2017-01-02 10:19:17 (czytane: 4087)

Czasami się boimy lub zwyczajnie nie wiemy jak to zrobić, a od tej czynności wiele zależy – zdrowie a nawet życie człowieka. Udzielenie pierwszej pomocy przedmedycznej to obywatelski obowiązek, którego każdy Polak powinien być świadomy.

eltraKON Komputery Wojciech P. Kowalczyk
eltrakon.pl,eltrakon, komputery, sieci, alarmy, monitoring, telewizja dozorowa, klimatyzacje, CB, Busko, Busko-Zdrój,

ul. Poprzeczna 1. 28-100, Busko-Zdrój

Studio tatuażu - Black Line tattoo&piercing
www.tatuazebusko.pl,STUDIO TATUAŻU, SALON TATUAŻU, TATUAŻ, KOLCZYKOWANIE, KOLCZYKI, TATTOO, PIERCING, MIKRODERMAL, OZDABIANIE, UPIĘKSZANIE, TATUAZ, TATUAZE, TATUAŻE BUSKO, PIŃCZÓW, CHMIELNIK, KAZIMIERZA WIELKA,

ul. Kopernika 8. 28-100, Busko-Zdrój

Perfekt-Bruk - układanie kostki brukowej, granitowej
www.perfekt-bruk.pl,układanie,kostka,kostki,bruk,brukowa,brukowej,granit,granitowej,granitowa,aranżacje,aranżacja,podwórka,otoczenia,domu,projekt,projekty,zagospodarowanie,podłoże,podłoża,bruk-bet,polbruk,libet,semmelrock,świętokrzyskie,pińczów,kazimierza, profesjonalne proj

Owczary, ul. Długa 48. 28-100, Busko-ZdrójNauka ratowania drugiego człowieka i reagowania zaczyna się już od pierwszych etapów edukacji. Dorośli także powinni utrwalać wiedzę z zakresu udzielania pierwszej pomocy, bo nigdy nie wiadomo, kiedy może się ona przydać. Świętokrzyskie Centrum Onkologii stworzyło instruktaż, który pomoże w łatwy i szybki sposób przyswoić wiedzę lub przypomnieć kolejne czynności.

Inicjatywa jest związana z odbywającą się w minionym tygodniu w Kielcach ogólnopolską konferencją „Kompleksowa opieka nad chorym z rozpoznaniem  onkologicznym w warunkach polskich", której organizatorem było Świętokrzyskie Centrum Onkologii.

ratowanie.jpg

Dr Barbara Sosnowska-Pasiarska, kierownik Zakładu Onkokardiologii ŚCO, wyjaśnia, że umiejętność udzielenia pierwszej pomocy osobie nieprzytomnej jest potrzebna przede wszystkim rodzinom i osobom z otoczenia pacjentów onkologicznych.

– Leczenie przeciwnowotworowe jest kardiotoksyczne, dlatego bardzo często u chorych onkologicznie rozwijają się powikłania kardiologiczne, takie jak zaburzenia rytmu serca, niewydolność serca, choroba wieńcowa, nadciśnienie tętnicze. Ta grupa pacjentów jest również bardziej narażona na ryzyko nagłej utraty przytomności, dlatego zależy nam na upowszechnieniu umiejętności udzielania pierwszej pomocy nieprzytomnemu. Chcemy zachęcić wszystkich do nauki resuscytacji krążeniowo-oddechowej, żeby nie byli bezradni, kiedy nagle znajdą się w pobliżu osoby nieprzytomnej. Nie bójmy się ratować – apeluje dr Barbara Sosnowska-Pasiarska.

Instruktaż pierwszej pomocy obejmuje przedstawione na zdjęciach czynności resuscytacji krążeniowo-oddechowej, ułożenie pacjenta w pozycji bocznej bezpiecznej wraz z przystępnym opisem merytorycznym. Materiał powstał pod kierunkiem lekarza medycyny Krzysztofa Jędrychowskiego z Działu Anestezjologii i Intensywnej Terapii ŚCO. Czynności z zakresu wykonywania pierwszej pomocy prezentują członkowie kieleckiej Grupy Ratownictwa Polskiego Czerwonego Krzyża.

Instruktaż został umieszczony na stronie internetowej ŚCO w niebieskiej sekcji „Dla Pacjenta". Tam znajduje się zakładka „pierwsza pomoc", a w niej prosty, przystępnie sformułowany instruktaż udzielania pierwszej pomocy osobie nieprzytomnej. – Zachęcam wszystkich do odwiedzania strony internetowej ŚCO i do zapoznania się z instrukcją – mówi dr Barbara Sosnowska-Pasiarska. Im więcej osób będzie umiało udzielić pierwszej pomocy, tym więcej poszkodowanych będzie można uratować.

W przyszłym roku odbędą się Dni Otwarte Onkologii w ŚCO, podczas których zorganizowane zostaną otwarte wykłady i szkolenia dotyczące resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Uczestnicy nauczą się także obsługi defibrylatora (AED).

/www.wrota-swietokrzyskie.pl/

Reklama.

Zobacz także

Podczas 28 Finału WOŚP zagra dla DZIECIĘCEJ MEDYCYNY ZABIEGOWEJ!

Dodane: 2019-10-16 13:44 - Komentarze  (0)  czytane (178)

TAGI:Komentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 18.204.48.40

(2017-01-03 16:16:06)

Przecież szpital w Busku jest pod rządami PSL, który to PSL społeczeństwo Buska i okolic od wielu lat notorycznie wybiera. Jak to rozumieć?

(2017-01-02 22:32:30)

kierowcy,ratownicy medyczni,po kursach kwalifikowanej pierwszej pomocy odchodzą ze szpitala do pracy nie związanej z zawodem by godnie zarabiac...tragedia ...kiedy wreszcie będzie dobrze w służbie zdrowia.....kiedy się wreszcie doceni i poszanuje ludzi.....

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odœwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Powiatowy Przegląd Kapel Biesiadnych i Weselnych - Część 2

Powiatowy Przegląd Kapel Biesiadnych i Weselnych - Część 3

Przegląd Kapel Biesiadnych i Weselnych - Występ grupy Skrzydła Kruka

Koncert Konkursowy XII OFP im. Wojtka Belona w Busku-Zdroju

Koncert Finałowy - XII Ogólnopolski Festiwal Piosenki im. Wojtka Belona

Praktyczna strona edukacji w ZSTiO

Konkursy

Wygraj zabieg w Studio Urody Perfect
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na Szalone Nożyczki w Busku-Zdroju
Konkurs zakończony: Do wygrania vouchery do Salonu wirtualnej rzeczywistości w Busku-Zdroju!
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na R-STUNTS w Jędrzejowie
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na Kabaret Pod Wyrwigroszem w Kazimierzy Wielkiej
Zobacz więcej Dodaj

Promocje

To jest miejsce na Twoją promocję

2016-06-30 - 2029-06-30

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Weekend w regionie - Sprawdź co będzie się działo!

W ten weekend oprócz udziału w wyborach możemy spędzić czas na sportowo, wybrać się do kina, zobaczyć rekonstrukcje historyczną w Tokarni,...