Strona startowa

Wiadomości - Kultura, rozrywka

EDD 2019 - Stowarzyszenie Stopniczanki, czyli splot tradycji i pasji

Dodał: Marta Data: 2019-09-14 09:29:53 (czytane: 1642)

12 września 2019 roku w buskiej fili Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Kielcach, w ramach 27. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa odbyło się spotkanie z członkiniami Stowarzyszenia „Stopniczanki”, w którym udział wzięli trzecioklasiści z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 im. Janusza Korczaka w Busku-Zdroju wraz z Panią Renatą Sztuk, nauczycielem edukacji wczesnoszkolnej.

Centrum Okulistyczne - Waligóra
www.okulistawaligora.pl,okulista, gabinet okulistyczny, kompleksowe badania okulistyczne, badanie okulistyczne, USG gałki ocznej, usg oczodołu, 3D OCT, pomiar ciśnienia Śródgałkowego, pachymetria, gonioskopia, badania pola widzenia, refraktometria.

Batorego 4. 28-100, Busko-Zdrój

Kruszywa Busko Marcin Korepta
http://kruszywabusko.pl/,kruszywo, kamień naturalny, grysy dekoracyjne, otoczaki greckie , żwiry, bryły ogrodowe, kamień ścieżkowy , kamień do gabionów, kora kamienna, bazalt, dolomit, granit, kamień budowlany i drogowy, piasek, transport

Siesławice 193. 28-100, Busko-ZdrójEwa Tarapata, nauczyciel-bibliotekarz, po przywitaniu wszystkich gości oraz przedstawieniu tematu spotkania i idei Europejskich Dni Dziedzictwa, przekazała głos Pani Wioletcie Ciećko, członkini Stowarzyszenia „Stopniczanki”.

edd_2019_stopniczanki_1.jpg 

Podczas spotkania Pani Wioletta Ciećko przybliżyła uczniom działalność stowarzyszenia, począwszy od prezentacji przepięknych strojów ludowych, w których wystąpiły wszystkie trzy panie oraz omówienia znaczenia kolorystyki ich strojów. Następnie zaprezentowała bogaty zbiór przepięknego rękodzieła, wykonanego przez członkinie stowarzyszenia: stroiki bożonarodzeniowe, wykonane z makaronu; stroiki wielkanocne: zajączki, wykonane z siana, pisanki, bukiety kwiatów wykonane z krepiny; obrazy, wykonane z cekinów i materiałów, pochodzących z recyklingu itp.

edd_2019_stopniczanki_2.JPG

Uczniowie mogli również wysłuchać barwnych opowieści Pani Wioli, związanych z poszczególnymi porami roku: o tradycji zbioru zbóż podczas żniw w dawnych czasach, o sztuce zbioru nasion i ziół do przygotowywania naparów leczniczych oraz mozolnej i czasochłonnej pracy przy robieniu wieńców dożynkowych itp. Pani Wioletta opowiadała również o potrawach regionalnych oraz tradycjach ludowych, m.in. o Piżoku, czyli wspólnym darciu pierza przez kobiety, o zwyczaju topienia Marzanny na wiosnę, o strojeniu domów na Zielone Świątki i o zwyczaju oblewania dziewczyn wodą w śmigus-dyngus.

 edd_2019_stopniczanki_3.jpg

Wielki entuzjazm wśród najmłodszych wywołała opowieść Pani Wioletty Ciećko, która jest również Dyrektorem Miejsko-Gminnego Centrum Kultury w Stopnicy, o legendach, związanych z Ziemią Stopnicką, o królu Kazimierzu Wielkim i Zamku Królewskim w Stopnicy i duchach tam straszących, oraz prezentacja symboli królewskiej władzy: korony, berła i jabłka, których dzieci mogły dotknąć własnymi rękami, a nawet zrobić sobie zdjęcie w koronie królewskiej.
Podczas spotkania wszyscy mieli niebywałą okazję wysłuchania przepięknej przyśpiewki ludowej pt. "Lipka", w wykonaniu "Stopniczanek", a nawet włączenia się we wspólny śpiew razem z Paniami.

 edd_2019_stopniczanki_4.JPG

Najmłodsi mogli również zasmakować przepysznych wypieków domowych: ciasta drożdżowego oraz „orzeszków”, przygotowanych specjalnie przez Panie oraz zobaczyć jak tworzy się łabędzia z papieru. Panie ze Stowarzyszenia zasypały wszystkich upominkami: rękodziełem oraz gadżetami, związanymi z Zamkiem Królewskim w Stopnicy, za które biblioteka niezmiernie dziękuje.

edd_2019_stopniczanki_5.JPG 

Biblioteka składa serdeczne podziękowania na ręce Pań ze Stowarzyszenia „Stopniczanki” za przepiękne, edukacyjne spotkanie, które ukazało najmłodszemu pokoleniu dziedzictwo kulturowe oraz bogatą tradycję kulturalną regionu oraz być może, zaszczepiło w nich chęć kultywowania tych pięknych zwyczajów. Biblioteka składa też serdeczne podziękowania na ręce Pani Renaty Sztuk, nauczyciela edukacji wczesnoszkolnej za owocną współpracę i zorganizowanie przyjścia uczniów do biblioteki.

Reklama.

Zobacz także

Rusza Hala Targowa przy Batorego

Dodane: 2020-05-27 10:23 - Komentarze  (0)  czytane (36)

TAGI:Komentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.231.226.13

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odœwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Powiatowy Przegląd Kapel Biesiadnych i Weselnych - Część 2

Powiatowy Przegląd Kapel Biesiadnych i Weselnych - Część 3

Przegląd Kapel Biesiadnych i Weselnych - Występ grupy Skrzydła Kruka

Koncert Konkursowy XII OFP im. Wojtka Belona w Busku-Zdroju

Koncert Finałowy - XII Ogólnopolski Festiwal Piosenki im. Wojtka Belona

Praktyczna strona edukacji w ZSTiO

Konkursy

Uwaga konkurs! Wygraj podwójne zaproszenie na spektakl: Lista męskich życzeń
Konkurs rozstrzygnięty! Sprawdź wyniki ! Zapraszamy na występ Kabaretu Smile!!!
Konkurs rozstrzygnięty! Sprawdź wyniki!!! Zaprszamy na koncert DON VASYL I CYGAŃSKIE GWIAZDY!
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na Szalone Nożyczki w Busku-Zdroju
Konkurs zakończony: Do wygrania vouchery do Salonu wirtualnej rzeczywistości w Busku-Zdroju!
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na R-STUNTS w Jędrzejowie
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na Kabaret Pod Wyrwigroszem w Kazimierzy Wielkiej
Zobacz więcej Dodaj

Promocje

To jest miejsce na Twoją promocję

2016-06-30 - 2029-06-30

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Dziś Dzień Matki

26 maja obchodzony jest Dzień Matki. Składamy naszym Mamom życzenia, obdarowujemy kwiatami i upominkami, aby podziękować za rodzicielską...