Strona startowa

Wiadomości - Kultura, rozrywka

Dożynki 2019 w Stopnicy (foto)

Dodał: Milena Data: 2019-08-22 10:51:16 (czytane: 8535)

Dożynki - ta piękna tradycja, bardzo mocno wrośnięta w życie środowisk wiejskich i małomiasteczkowych na przestrzeni lat zmieniały swój charakter ale ich istota pozostała taka sama.

eltraKON Komputery Wojciech P. Kowalczyk
eltrakon.pl,eltrakon, komputery, sieci, alarmy, monitoring, telewizja dozorowa, klimatyzacje, CB, Busko, Busko-Zdrój,

ul. Poprzeczna 1. 28-100, Busko-Zdrój

Salon fryzjerski FINEZJA
https://www.facebook.com/finezja.busko/,salon fryzjerski busko, fryzjer, modelowanie, strzyżenie,trwała, farbowanie, fryzura, fryzury, usługi, Busko

ul. 1-go Maja 23 A. 28-100, Busko-ZdrójTo szacunek dla chleba, szacunek dla rolniczego trudu za to, że na naszych stołach właśnie chleba nie brakowało. To przywiązanie do tradycji przekazywanej z pokolenia na pokolenie i przywiązanie do ziemi, która nas żywi. 

stopnica001.jpgstopnica002.jpg

Z takim przesłaniem w radosnym nastroju, barwnej oprawie odbyły się dożynki gminne w Stopnicy. Święto jest głównym punktem dwudniowych Dni Stopnicy, które każdego roku za sprawą organizatora, Miejsko-Gminnego Centrum Kultury przyciąga tu liczną grupę widzów mających do dyspozycji bogaty, atrakcyjny program artystyczno-rozrywkowy. W tym roku na finał Dni Stopnicy był zespół „Bayer Full”.

Starostami tegorocznych dożynek byli: Monika Sanecka ze Szklanowa i Paweł Stępień ze Smogorzowa.

Starościna Dożynek Gminnych –Monika Sanecka jest absolwentką Technikum Ekonomicznego w Busku-Zdroju. Mieszkanka Szklanowa, gdzie razem z mężem Robertem prowadzą 10. hektarowe gospodarstwo sadownicze, które 13 lat temu przejęła po rodzicach. Jest mamą dwójki dzieci. Osoba pracowita, stanowcza przy czym osobisty urok, pogodne i energiczne usposobienie zjednuje jej wielu przyjaciół. Szanowana w swoim środowisku lokalnym o uznanym autorytecie czego dowodem jest przewodzenie sołectwem jako sołtys już drugą kadencję. Mimo wielu obowiązków w prowadzonym gospodarstwie, domu w przestrzeni publicznej znajduje czas na swoje ulubione zajęcia tu między innymi – dobra książka, rodzinne wycieczki szczególnie w jej ulubione góry i przydomowy ogródek pełen kolorowych kwiatów.

stopnica003.jpgstopnica004.jpg

Starosta Dożynek Gminnych –Paweł Stępień jest absolwentem Zespołu Szkół Mechanicznych w Busku-Zdroju (obecnie Zespołu Szkół Techniczno-Informatycznych). Mieszka w Smogorzowie, gdzie z żona Joanną prowadzi 10. hektarowe gospodarstwo nastawione na produkcję owoców, warzyw i zbóż. Przejął je po rodzicach w roku 1994 i cały czas rozwija. Ojciec dwóch synów. Pasjonat motoryzacji, którą się dzieli z synami przy akceptacji małżonki. Osoba o pogodnym usposobieniu, dużej kulturze osobistej, wrażliwy na problemy innych. Strażak-ochotnik w OSP Smogorzów w szeregi której wstąpił w wieku 16 lat. Przez lat 15 pełnił funkcję naczelnika tej jednostki.

Uroczystość rozpoczęła się od intencyjnej mszy świętej w kościele p.w. App. Piotra i Pawła, na którą wielobarwny korowód dożynkowy wyruszył spod Zamku Kazimierzowskiego prowadzony przez kapelę ludową. Orszak dożynkowy tworzyli: poczty sztandarowe jednostek straży pożarnej z OSP Stopnica, Suchowola, Mietel, Czyżów, Bosowice, Smogorzów, starostowie dożynek, delegacje z chlebami i kwiatami z miejscowości: Białoborze, Bosowice, Czyżów, Falęcin Nowy, Jastrzębiec, Klępie Górne, Klępie Dolne, Kuchary, Mietel, Skrobaczów, Smogorzów, Stopnica, Stowarzyszenia „Stopniczanki”, Suchowola, Szklanów, Topola, Żerniki Dolne. Za nimi w orszaku były delegacje z wieńcami dożynkowymi z Dziesławic, Falęcina Starego, Klępia Dolnego, Konar, Mietla, Szczytnik i Wolicy. Wielobarwną grupę uzupełniali radni Rady Miejskiej z jej przewodniczącym Krzysztofem Tułakiem, władze gminy z burmistrzem Ryszardem Zychem na czele, sołtysi sołectw gminy, zaproszeni goście i mieszkańcy tego terenu. Podczas liturgii przyniesione owoce tego lata zostały poświęcone z przesłaniem – aby nikomu do następnych zbiorów ich nie zabrakło. Po mszy korowód przeszedł do kompleksu sportowo-rekreacyjnego na święcką część dożynek. Dożynkowy chleb od starostów odebrał burmistrz MiG Ryszard Zych i podzielił się nim ze zgromadzonymi dożynkowymi gośćmi. Przyniesione wieńce zostały tradycyjnie ośpiewane i obtańczone a komisja konkursowa powołana do wybrania najpiękniejszego z nich, który reprezentować będzie gminę w finale powiatowym wskazała na wieniec przygotowany przez sołectwo Szczytniki.

stopnica005.jpgstopnica006.jpgstopnica007.jpg
foto: Łukasz Chodór, Patryk Lasota

Uzupełnieniem świątecznego dnia była druga odsłona „Dni Stopnicy” gdzie dobrej zabawy było do późnych godzin wieczornych pod dostatkiem.                                              

Furorę zrobiły swoim żywiołowym występem „Słowianki” w programie „Słowiańska krew”  wprowadzając do kolejnych doskonałych koncertów zespołu „Yuka” i „Bayer Full” a na finał  dyskoteki pod gwiazdami. Jak było w Stopnicy w miniony weekend na „Dniach Stopnicy” – patrz w kolejnym materiale.

tekst: Robert Gwóźdź


Reklama.


Zdjęć w galerii: 148

Zobacz także

Konkurs Wojewody Świętokrzyskiego pod hasłem 'Paszport Świętokrzyski' rozstrzygnięty!

Dodane: 2020-07-07 09:14 - Komentarze  (0)  czytane (483)

TAGI:Komentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.236.96.157

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odœwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Powiatowy Przegląd Kapel Biesiadnych i Weselnych - Część 2

Powiatowy Przegląd Kapel Biesiadnych i Weselnych - Część 3

Przegląd Kapel Biesiadnych i Weselnych - Występ grupy Skrzydła Kruka

Koncert Konkursowy XII OFP im. Wojtka Belona w Busku-Zdroju

Koncert Finałowy - XII Ogólnopolski Festiwal Piosenki im. Wojtka Belona

Praktyczna strona edukacji w ZSTiO

Konkursy

Uwaga konkurs! Wygraj podwójne zaproszenie na spektakl: Lista męskich życzeń
Konkurs rozstrzygnięty! Sprawdź wyniki ! Zapraszamy na występ Kabaretu Smile!!!
Konkurs rozstrzygnięty! Sprawdź wyniki!!! Zaprszamy na koncert DON VASYL I CYGAŃSKIE GWIAZDY!
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na Szalone Nożyczki w Busku-Zdroju
Konkurs zakończony: Do wygrania vouchery do Salonu wirtualnej rzeczywistości w Busku-Zdroju!
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na R-STUNTS w Jędrzejowie
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na Kabaret Pod Wyrwigroszem w Kazimierzy Wielkiej
Zobacz więcej Dodaj

Promocje

To jest miejsce na Twoją promocję

2016-06-30 - 2029-06-30

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Przerwa w dostawie wody

MPGK Sp. z o. o. w Busku-Zdroju informuje, że w związku z pracami prowadzonymi na sieci wodociągowej w dniu 7 lipca 2020 r. (wtorek)...