Strona startowa

Wiadomości - Motoryzacja

Co wpływa na cenę OC dla kierowców?

Dodał: Milena Data: 2019-05-10 09:33:05 (czytane: 4850)

OC jest najbardziej rozpowszechnionym ubezpieczeniem komunikacyjnym w Polsce, co wynika oczywiście z jego obligatoryjnego charakteru. Mimo to wielu kierowców nie wie, dlaczego płaci za tę polisę taką, a nie inną kwotę.

Agroturystyka Wełnianka w Solcu-Zdroju
,agroturystyka, świętokrzyskie, gospodarstwo agroturystyczne, nocleg, noclegi, wypoczynek, busko, solec-zdrój, pokoje do wynajęcia, pokoje gościnne, wełnin, solec,

Wełnin 136B. 28-131, Solec-Zdrój

Perfekt-Bruk - układanie kostki brukowej, granitowej
www.perfekt-bruk.pl,układanie,kostka,kostki,bruk,brukowa,brukowej,granit,granitowej,granitowa,aranżacje,aranżacja,podwórka,otoczenia,domu,projekt,projekty,zagospodarowanie,podłoże,podłoża,bruk-bet,polbruk,libet,semmelrock,świętokrzyskie,pińczów,kazimierza, profesjonalne proj

Owczary, ul. Długa 48. 28-100, Busko-ZdrójW niniejszym artykule omawiamy tę kwestię, opisując czynniki wpływające na cenę OC dla kierowców.

Zmienne zależne od kierowcy
Historia ubezpieczeniowa

Jednym z kluczowych czynników wpływających na cenę OC jest przebieg historii ubezpieczeniowej. Im dłużej się kontynuuje polisę i im mniej szkód ma się na koncie, tym mniej ona kosztuje, podczas gdy brak doświadczenia oraz stłuczki, kolizje i wypadki z winy kierowcy podwyższają jej cenę.

samochod.jpg

Wiek
Wiek kierowcy odgrywa duże znaczenie, jeżeli wynosi mniej niż 27-29 lat – na osoby poniżej tego pułapu towarzystwa ubezpieczeniowe nakładają bowiem dodatkowe zwyżki, które wyraźnie podwyższają cenę OC. Po przekroczeniu tego wieku zwyżki przepadają, a koszt polisy wyraźnie maleje.

Miejsce zamieszkania

Tańszego OC mogą oczekiwać mieszkańcy małych miejscowości i wsi niż wielkich miast, w których polisa jest najdroższa. W skrajnych przypadkach różnica w cenie ubezpieczenia może wynosić nawet 30-40% wyłącznie w zależności od miejsca zamieszkania.

Stan cywilny
Towarzystwa ubezpieczeniowe wychodzą z założenia, że bezpieczniejszymi kierowcami są osoby zamężne lub żonate, dlatego ich OC jest tańsze niż singli albo ludzi żyjących w nieformalnych związkach.

Liczba dzieci
Jak pokazuje internetowy kalkulator ubezpieczeniowy dostępny pod adresem kalkulator.kalkulator-oc-ac.auto.pl/kalkulator/oc-ac, kierowcy mający potomstwo mogą liczyć na tańsze OC niż osoby bezdzietne.

Wykonywany zawód
Jednym z czynników wpływających w pewnym (niewielkim) stopniu na cenę OC jest wykonywany zawód. Mianowicie nieco mniej za obowiązkową polisę płacą wysoko wykwalifikowani pracownicy wykonujący specjalistyczne zawody niż pracownicy fizyczni.

Uzyskane zniżki ubezpieczeniowe
Nietrudno się domyślać, że dysponując maksymalnymi zniżkami za bezszkodową jazdę w wysokości 60%, zapłaci się za polisę mniej, niż gdyby posiadało się tylko 20% zniżek. Dlatego warto jeździć bezpiecznie.

Doświadczenie w roli kierowcy
Nie bez przyczyny towarzystwa ubezpieczeniowe chcą wiedzieć, od jak dawna kierowca posiada uprawnienia do kierowania pojazdami mechanicznymi. Duże doświadczenie jest korzystne z punktu widzenia właściciela auta, bo pozwala obniżyć cenę obowiązkowego OC.

Forma opłacenia składki
Czy wiesz, że ubezpieczenie rozłożone na raty jest droższe niż opłacone od razu? Przeczytaj więcej na ten temat i dowiedz się, jak działa OC na raty według kalkulator-oc-ac.auto.pl.

Zmienne zależne od samochodu
Marka i model

Jeśli chodzi o sam pojazd, nieco więcej trzeba zapłacić za OC dla aut sportowych i firmowanych przez luksusowe marki, takie jak Audi, BMW, Mercedes czy Porsche niż za mniej prestiżowe samochody, np. Skodę, Opla czy Fiata.

Pojemność silnika
Czynnikiem jeszcze ważniejszym niż marka i model pojazdu jest pojemność zamontowanego w nim silnika. Jeżeli przekracza wartość 2000 cm3, następuje skokowy wzrost składki na OC. Towarzystwa ubezpieczeniowe surowo traktują auta, które w krótkim czasie rozwijają duże prędkości.

Sposób użytkowania
Samochód może być zarejestrowany na osobę prywatną lub firmę, a to ma duży wpływ na cenę OC. Mianowicie pojazdy wykorzystywane w celach prowadzenia działalności gospodarczej są droższe w ubezpieczeniu niż samochody użytkowane wyłącznie prywatnie.

Roczny przebieg
Jak łatwo się domyślać, auto z dużym przebiegiem jest bardziej zagrożone stłuczką, kolizją czy wypadkiem niż pojazd, który wyjeżdża z garażu raz na tydzień na zakupy i z powrotem.

/artykuł sponsorowany/

Tagi: Co wpływa na cenę OC dla kierowców?      

Zobacz także

Informacja WORD Kielce

Dodane: 2020-06-15 16:26 - Komentarze  (0)  czytane (7422)

TAGI:więcej

Warsztaty samochodowe

więcej

Kursy prawa jazdy

Badania Kierowców. Badania psychotechniczne Monika Trela

ul. Kościuszki 60, 28-100 Busko-Zdrój

Szkoła Jazdy Libuda - kursy na prawo jazdy B, A1, A2, A

ul. Stefana Batorego 1 (Pawilon Rozwój), 28-100 Busko-Zdrój

Auta z Niemiec w usłudze Historia Pojazdu

Niemiec płakał jak sprzedawał – wreszcie możecie sprawdzić, czy ze smutku, czy z radości. W usłudze Historia Pojazdu pojawiły się właśnie auta zza zachodniej granicy… i nie tylko. więcej»

Nowe rozwiązania bezpieczeństwa w Centrum Obsługi Samochodów Golonka

W trosce o zdrowie i dobro klientów Centrum Obsługi Samochodów wprowadziło nowe rozwiązania bezpieczeństwa, które pozwolą na naprawę samochodu i uniknięcie ryzyka zakażenia. więcej»

Ogłoszenia

Dodano: 2020-07-07 19:55:39

Pokoje do wynajęcia

Dodano: 2020-07-07 19:29:06

Peugeot 206

Dodano: 2020-07-07 19:12:20

Laptop MSI GL72m 7RDX

Dodano: 2020-07-07 18:35:10

Sprzedam Skuter 50cm³

Dodano: 2020-07-07 18:34:14

Małe pieski

Dodano: 2020-07-07 18:12:41

Praca

Dodano: 2020-07-07 17:57:49

STANCJA

Dodano: 2020-07-07 17:39:24

Praca - spawacz

Dodano: 2020-07-07 17:36:22

Sprzedam dzialke

Dodano: 2020-07-07 17:35:13

Sprzedam dzialke